Kıbrıs Bankaları KKTC Bankaları

Ana Sayfa » Bilgi Arşivi » Kıbrıs Bankaları KKTC Bankaları

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Akdeniz’in 3. Büyük adası olan ve Anadolu’nun 65 km güneyinde yer alan Kıbrıs adasının kuzeyinde bulunan bağımsız bir devlettir. Gelirinin büyük bir kısmı turizme dayanır.

Kıbrıs’ta Bankacılık Sektörü Ne Durumda?

Kuzey Kıbrıs’ta bulunan ticari bankalar Kıbrıs’ın yerel bankaları ve Türkiye’de bulunan bankaların şubelerinden oluşuyor. Kuzey Kıbrıs’ın para politikasını hükümete bağlı olan Kuzey Kıbrıs Merkez Bankası yürütüyor.

Kuzey Kıbrıs’ta bankacılık alanında tüm hizmetler sunuluyor ve bu alanda insanların her türlü ihtiyacına cevap verebiliyor. Kuzey Kıbrıs’ta bulunan Türk bankaları ve yerel bankları Kıbrıs’ın büyük şehirlerinde ve belediye hizmeti olan yerlerde hizmet veriyor. Kıbrıs’ta şubesi olmayan birçok bankanın da bankamatik hizmeti vardır. Bu durum eğitim için ve tatil için gelenlerin kullanabileceği yararlı bir özelliktir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin para birim, Türkiye’de olduğu gibi Türk lirasıdır. Ancak turistik yer olması sebebi ile süpermarketlerde, restoranlarda, otellerde ve benzin istasyonlarında hemen hemen her çeşit para birimi ile alışveriş yapılıyor. Kuzey Kıbrıs’ta en çok kullanılan para birimleri İngiliz Sterlini, Euro ve Dolardır. Kuzey Kıbrıs’ta faaliyet gösteren bankalar şunlardır;

Kamu Bankaları

Kıbrıs Vakıflar Bankası Ltd.

Özel Sermayeli Bankalar

Akfinans Bank Ltd.

AlBank Ltd.

Asbank Ltd.

Creditwest Bank Ltd.

Kıbrıs Faisal İslam Bankası Ltd.

Kıbrıs İktisat Bankası Ltd.

Kıbrıs Kapital Bank Ltd.

K.T.Koop. Bankası Ltd.

Limasol Türk Koop. Bank Ltd.

Nova Bank Ltd.

Şekerbank(Kıbrıs) Ltd.

Universal Bank Ltd.

Viya Bank Ltd.

Yakın Doğu Bank Ltd.

Şubesi Olan Bankalar

HSBC Bank A.Ş.

Türkiye Halk Bankası A.Ş.

Türkiye Garanti Bankası A.Ş

Türkiye İş Bankası A.Ş.

Türk Ekonomi Bankası A.Ş

T.C. Ziraat Bankası A.Ş.


Kıbrıs Bankaları KKTC Bankaları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Yazın Tüketilecek İçecekler Nelerdir? Çene Kilitlenmesinde İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır? Telefon Şebeke Sorunları Nasıl Çözülür Ve Nedenleri Neler Sıla Müzik Evrimi: 2007 – 2017 Video Instagram İle İletişime Nasıl Geçebilirim? Fox Tv de Başlayacak Olan Yeni Dizi Kayıtdışı Tanıtım Videosu

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil