Kimyasal Yanıklarda İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Ana Sayfa » Sağlık » Kimyasal Yanıklarda İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Kimyasal yanıkları, dokunun yakıcı veya eritici bir kimyasal maruz kalması sonucunda oluşmaktadır. Kimyasallar dokuya direkt ya da indirekt olarak etki edebilmektedir. Direk etkisi,  dokuya kendisi etki etmesi ile oluşmaktadır. İndirekt etkisi ise ortamda ateş çıkartarak,  kişinin ateş ile yanmasıdır. Direkt yanmalar kimyasal yanma olarak kabul edilmektedir. Yakıcı kimyasallara birçok örnek verilebilir. Örneğin; asitler, kuvvetli bazlar, radyoaktif kimyasallar.. Kimyasal yanıklarla ilk karşılaştığımızda,  ortamın güvenliği ve kendi güvenliğimizi sağlamalıyız. bu işlemin önemi çok büyüktür. Kendi korunmanız karşıdakinin kurtarılması için gereklidir. Bu işlem sonra kimyasalın bulaştığı yerlere dokunmadan kazazedeyi bölgeden uzaklaştırmalıyız. Kimyasal kazazedeye bulaşmışsa bulaşan kıyafetler çıkarılmalıdır. Çıkartılan kıyafete çıplak elle dokunulmamalıdır.

Su İle Tepkimeye Girmeyen Kimyasal Yanığına İlk Yardım

Kimyasalda yanmış kişi bölgeden uzaklaştırılıp,  tehlike ortadan kaldırıldıktan sonra kişide olanlara bakılır. Kişi korkmuşsa sakinleştirilir. Eğer kimyasalın su ile etkileşime geçip geçmediği hakkında bilgimiz varsa ona göre davranmalıyız.

Su ile etkileşime geçmeyen kimyasal ise yanık bölgesi tazyiksiz bol su ile zaman kaybetmeden yıkanmalıdır. Bölge iyice yıkandıktan sonra yanığın cinsine bakılmalıdır. Yanık birinci derecede kalmışsa temiz ve hava alır bir bez ile sarılır. Bir iki gün içinde iyileşecektir. İkinci derece yanık gelişmişse,  bölgede su topları olan büller oluşmuştur. Büller patlatılmadan bölge sarılır. Soğuk tutulmaya dikkat edilmelidir. Üçüncü derece yanık gelişmişse,  bu büyük bir durumdur. Bölgedeki yara derinin dermis tabakasına kadar inmiş ve dermisteki damar,  sinir gibi yapıları harap etmiştir. Üçüncü derece yanık gelişen kazazede,  sinir harabiyetinden dolayı doku hissiyatını kaybetmiştir. Böyle bir durumda bölge temiz bir bezle sarılıp acilen hastaneye gidilmelidir.

Su İle Tepkimeye Giren Kimyasal Yanığında İlk Yardım

Bu durumla karşılaşıldığında asla bölgeye su tutulmamalıdır. Su tutulması,  kimyasalın etkisini güçlendirecek ve daha büyük sorunlara neden olacaktır. Böyle durumda kişiye ilk müdahaleleri yaptıktan sonra hızlıca hastanelerin ilk yardımservisine başvurulmalıdır. En doğru tedavi burada alanında uzman doktorlarca yapılmalıdır.


Kimyasal Yanıklarda İlk Yardım Nasıl Yapılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Deniz Suyunun İnsana Faydaları Nelerdir? Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri Muzlu Karamel Pastası Banoffee Turta Ağustos Böceği Nedir ve Özellikleri Nelerdir? Android Tabletler Sıfırlama İşlemi Nasıl Yapılır iPhone 8’in Kalıpları Ortaya Çıktı

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil