Kızamık Hastalığı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Ana Sayfa » Sağlık » Kızamık Hastalığı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Kızamık hastalığı en çok ilkbahar ve kış aylarında görülen bakteriyel bir hastalıktır. Gebelikte ve bebeklerde daha tehlikeli seyreder. Kızamık aşısı vardır ama dünyada bazı bölgeler bu aşıdan yararlanamadığı için günümüzde bile bu hastalıktan ölümler görülmektedir. Bu hastalık, bir kere yaşanan ve tekrarlama olasılığı bulunmayan bir hastalıktır. Bu hastalığa karşı vücut bağışıklık oluşturduğu için tekrarlama durumu olmaz.

Kızamık Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın en sık yaşanan belirtisi, ateşin tehlikeli sınırlara ulaşacak şekilde yükselmesidir. Ayrıca vücutta titremeye ve ağzın içinde beyaz lekeler görülmesine de ateşten sonra rastlanır. Bunların dışında görülen belirtiler; sık sık ve şiddetli olarak öksürmek, gözlerin kızarması, vücutta döküntü ile kırmızı lekelerin oluşması (ismini buradan alır) ve vücut direncinin düşmesi ile zayıflama olarak sayılabilir.

Aşı İle Korunma ve Tedavi Yöntemi

İlk kızamık aşısı mutlaka yapılması gereken aşılardan olup çocuk 12 ay ile 15 ay arasındayken uygulanır. Daha geç dönemde yapılan aşı ise çocuk 4 yaş ile 6 yaş arasında iken uygulanan aşıdır. Eğer yetişkinlik dönemine kadar aşı olunmamışsa mutlaka yaptırılmalıdır ama hamilelik döneminde kesinlikle uygulanmaması gerekir. Bu aşı, hastalığa yakalanıldığında hastalığın kolay atlatılmasını sağlar ve hastalığın üzücü sonuçlar doğurmasını engeller.

Hastalık durumunda ise hastalığı kesin tedavi edici bir ilaç yoktur. Ama yüksek ateş ve vücutta gerginlik olacağı için ateş düşürücü ve sakinleştirici ilaçlar hastaya verilmektedir. Bu süreçte yüksek ısı hastanın aleyhine olacağı için bulunulan ortam sıcaklığı 20 derece veya daha altında tutulmalıdır. Hastanın sık sık bir ılık bezle silinmesi ise rahatlama sağlar. Ayrıca beslenme ve bol sıvı tüketilmesi hayati önem kazanır. Su, süt ve meyve suları tüketilebilecek sıvılar arasında sayılabilir..


Kızamık Hastalığı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Yapay Zeka Teknolojisi Şirketleri Nasıl Zengin Edecek? Kırmızı Biberli Mısırlı Pilav Tarifi Windows 10 ISO Dosyası Nasıl İndirilir? Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır? Romantik Yatak Odası Dekorasyon Fikirleri Şekeri Düşüren Yiyecekler Neler

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil