Kolesterol Diyeti Nasıl Yapılır?

Ana Sayfa » Sağlık » Kolesterol Diyeti Nasıl Yapılır?

Kolesterol diyeti, doğru beslenerek, ilaç kullanmaya gerek olmadan kolesterolün dengede tutulmasını sağlıyor. İlaç kullanmak yerine diyet yapmak çoğu kez daha yararlı oluyor. Normal şartlarda da sağlıklı beslenmenin önemi büyük olduğu gibi kolesterol gibi rahatsızlıklarda bu durum daha da önemli bir hal alıyor. Dikkat edilmediği takdirde kötü kolesterolün (LDL oranının) artmasıyla kalp ve damar hastalıkları da yüksek risk grubuna dahil oluyor. Tüm bu riskleri göz ardı etmemek ve düzenli beslenerek kolesterolü dengede tutmak büyük ölçüde önem teşkil ediyor.

Kolesterol Diyetinde Yapılması Gerekenler

Doğru Beslenme: Yapılan diyete glisemik oranı düşük yiyecekler de eklenmelidir. Özellikle kepekli besinler, yulaf ezmesi, mercimek sebze ve meyve diyet programında muhakkak bulunmalıdır. Diyet listesinde bulunması gerekenlerden ziyade tabi ki bir de bulunmaması gerekenler mevcut. Beyaz unlu mamuller, kraker, bisküvi, bal, cips, patates beslenme listesinde yer almamalıdır. Balık türleri tüketilmeli ancak zeytin yağı az miktarda kullanılmalıdır.

Doymuş Yağ Tüketimi Azaltılmalı: Doymuş yağ tüketimi, kolesterol yükselmesinin başlıca sebeplerinden biridir. Bu tür yağlar oldukça sağlıksızdır. Doymuş yağlar, kendi aralarında da farklı türlere ayrılır. Hepsi aynı oranda zararlı değildir. Kolesterol açısından vücuda en çok zarar verenler arasında tereyağı, tam yağlı süt ürünleri ve sütler başta geliyor. Kolesterolün kontrolü için yağ kullanımı her halükarda azaltılmalıdır. Kolesterolü yükselten gıdalardan kaçınmak yerine uzun vadede sağlıklı olunmasını sağlayacak beslenme düzenlerinin oturtulması her zaman için daha makuldür.

Kolesterolü Düşüren Besinler Nelerdir?

Kolesterol diyetinde olması gereken besinler öncelikle yüksek kolesterolü düşürmesi gereken besinlerdir. Bu besinler; keten tohumu, balık türleri, greyfurt, elma, sarımsak, soğan, yulaflı besinler, fındık, ceviz, badem gibi kuru yemişler, kuru baklagiller, yeşil çay gibi besin ögeleri kolesterolün düşmesine yardımcı besinlerdir.


Kolesterol Diyeti Nasıl Yapılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Turkcell Bayileri Kaçta Açılıyor 2017 2018 Açılış Saatleri Kabaklı Börek Tarifi Kanal D Whatsapp İletişim Hattı Numarası Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır? Temel Yaşam Desteği Nedir,  Nasıl Yapılır? Windows 10 daha Hızlı Olsun İstiyorsanız İşte 8 Süper Tavsiye

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil