Kredi Çekerek Ev Almak Günah Mı?

Ana Sayfa » Bilgi Arşivi » Kredi Çekerek Ev Almak Günah Mı?

Ev alma hususunda krediye ya da bankalara başvuruluyor. Oturulan semte göre ev fiyatları düşünüldüğünde bankalara başvuran insan sayısının fazla olduğu biliniyor. Faiz ya da diğer adıyla riba; fazlalık, artış demektir. Kullanıldığı alana ve zaruri olup olmamasına göre günah olup olmadığı belirleniyor. Kredi çekmeden önce, kredi çekmeyi düşünen bireylerin geri ödemede sorun yaşamaması gerekiyor. Faiz konusunda birçok şey söyleniyor, fakat doğru ve güvenilir bulup bulmamak bireyden bireye değişiyor.

Kredi Ve Geri Ödeme

Bankalara başvurmadan önce dikkat edilmesi gereken nokta ödeme hususudur. Çünkü ödeme geciktiğinde, konu üzerine söz söyleyen birçok ilahiyat hocası anaparanın içine faiz girdiği için caiz olmayacağını söylüyor. Bunun sebebi ise faizin Kur’anda haram kılınmasıdır. Yani evin alımı dini açıdan uygun olmuyor ki bu durumda bireylerin daha baştan karar vermesi zorlaşabiliyor. Bu sebeple ev alırken ilk olarak dikkat edilmesi gereken noktalardan biri geri ödeme olduğunu tekrardan belirtmemiz gerekiyor.

Faizin Oluşması

Dikkat edilmesi gereken bir başka nokta çektiğimiz kredide faiz olup olmadığıdır. Faizin haram olduğunu belirtildi fakat belirtilmesi gereken bir diğer nokta ise faizin oluşma şartlarıdır. Eğer vade ile alınan bir malın bedeline konan vade farkına faiz denirse o zaman bu haram oluyor ve ev alınması günah oluyor. Fakat bu farka vade farkı diyerek taksit alış-verişine sokulursa o zaman, faiz durumu ortadan kalkacaktır. Faiz ve taksit arasında ise, faizde potansiyel olarak zarara girme olabilir fakat taksitlendirme de her iki taraf da eşit derecede risk yüklenir. İslam dininde adlandırma da önemli olabiliyor. Bu görüşe karşı olan din adamları da var fakat evin bir zaruri ihtiyaç olarak kabul edilmesinden dolayı keyfi ya da ticari olmadığı sürece yukarıda anlatılan şekilde yapıldığı taktirde daha makul olduğu düşünülüyor.


Kredi Çekerek Ev Almak Günah Mı? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Farklı Şal Bağlama Modelleri 2017 Motosiklet ile Sıra Dışı Kullanım Deneyimleri Spotify En Çok Dinlenen 2017 Şarkıları Nelerdir? Evren Nedir? Evreni Hangi Ölçüde Tanıyoruz? Acısız ve Ağrısız Pratik Şekilde Ağda Nasıl Yapılır? Fırında Yoğurtlu Soslu Patates Tarifi

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil