Mantar Zehirlenmesinde Ne Yapmalı?

Ana Sayfa » Sağlık » Mantar Zehirlenmesinde Ne Yapmalı?

Her yıl, binlerce kişinin zehirlediği ve ölümcül sonuçları doğurduğu mantar zehirlenmesi vakaları görülmektedir. Zamanında müdahil edilmediği taktirde hayati değeri yok etmektedir. Birçok mantar çeşidinin zehirli olabileceği bilinmektedir. Sağlıklı ve besin dolu yiyecekler genellikle mantar zehirlenmeleri, yağışların bol sonbahar ve ilkbahar aylarında görülmektedir. Bilinçsiz tüketilen mantarların tüm tedavilere rağmen zehirlenmeye hatta ölüme yol açar. Yaklaşık olarak 200 tür zehirli mantar türü vardır. Bunun 150 türü yenilebilen mantar ve 15 tane öldürücü mantar türü olmaktadır.

Şapkaları renkli olan, mantarlar en zehirli ve tüketilmemelidir. Mantarı güvendiğimiz yerlerden almalı, bilmediğimiz merdiven altı, ağaç dipleri, ormanda yetişen her mantar yenmemelidir. Mantar yedikten iki saat sonra bulantı kusma baş dönmesi görüyorsanız. Doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra sersemlik, uykuya meyil, tansiyon düşüklüğü, yüz, boyun kızarıklığı, nabızda artış, bulanık görme, terleme, el ve ayakların üşümesi mantar zehirlenmelerinin öncesinde görülen belirtilerdir. Kesinlikle hafife alınmaması gereken bir rahatsızlıktır. Mantar zehirlenmesine panzehir bulunmamaktadır. Sadece vücuda verilen hasarın giderilmesini tedavi eder.​​​​​​​​ Halk arasında birçok yanlış duyumlarda bulunmaktadır. Bunlardan bir kaçı da, çayırda yetişen mantar zehirli olmaz, ağaçtaki mantar zehirsizdir, iyi pişirilmiş mantar zehirli değildir gibi kulaktan dolma yanlış ve asılsız bilgilerdir.

Mantar Zehirlenmesinin Tedavi Aşaması

Zehirlenen kişinin ilk etapta, kusturulması gerekmektedir. Mantarın dışarı atılması amacıyla kusma işlemini gerçekleştirilmesi gerekiyor. Kaybedilen sıvı ilaçlar sayesinde tekrardan vücut sıvı dengesini eski haline getirir. Zehirlenmelere karşı ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Hemoperfüzyon ve hemodiyaliz tedavisi uygulanır. Bu ilaç tedavileri kusmanın yanı sıra ishal içinde kullanılan ilaçlar mevcuttur. Deri altı ve damar içine tesirli ilaç yapılır. Gerek duyulursa serum tedavisi zehirlenmeyi geçirebilir. Genel olarak da mide yıkanması ve ilaç tedavisiyle hastanın eski sağlığına kavuşması sağlanır. Hastaneye giderken, sizinle birlikte mantar yiyen diğer kişilerinde hasta olup olmadığını öğrenip mantar örneği yanınızda bulunursa mantar zehirlenmesi olup olmadığı konusunda kesin bir bilgiye ulaşılabilir.


Mantar Zehirlenmesinde Ne Yapmalı? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Patatesli Baharatlı Ekmek Tarifi TRT 1 WhatsApp Hattı ve İletişim Bilgisi Youtuber Çılgını Enes Batur Kimdir? 2017 Yeni Ford Fiesta Özellikleri ve Tanıtım Videosu Mükemmel Şirin Beyaz Yavru Kediler Garanti Bankası İnternet Bankacılığı Şifresi Öğrenme

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil