Mide Ağrısı Kimlerde Görülür Nedenleri Tedavisi

Ana Sayfa » Sağlık » Mide Ağrısı Kimlerde Görülür Nedenleri Tedavisi

Mide ağrısı hemen hemen herkeste görülebilecek bir ağrıdır. Bazı bireyler ağrının farkında olup olası hastalık durumlarını araştırır iken bazıları ise fazla yemek yemenin getirdiği ağrı gibi geçici bir ağrı olarak düşünmektedir. Mide ağrısına kalıtsal etmenler de sebebiyet verdiği için ailesinde mide ağrısı bulunan bireylerde görülme olasılığı daha yüksektir. Daha çok sinirsel hastalığı bulunan bireylerde görülmektedir. Yapılan araştırmalara göre stresli işte çalışan bireylerde mide ağrısı görülme olasılığı yükselmektedir. İşte tükenmişlik yaşayan bireylerde de mide ağrısı görülme olasılığı yüksektir. Ayrıca dengesiz beslenen, hızlı yemek yiyen, bol acılı ve tuzlu beslenen ve yemekten hemen sonra su içen bireylerde mide ağrısı görülmektedir.

Mide Ağrısı

Yemek yemeden önce (karın açlığı durumunda) veya yemekten sonra sol kaburgamızın altında karın bölgesine veya sırta doğru oluşan ağrılara denir. Mide ağrılarını tanımlamak oldukça güçtür. Sancı, yanma ve ağrı gibi hissedilebilir. Mide ağrıları bir hastalık belirtisi olabileceği gibi aynı zamanda fazla yemek ve su tüketmeye bağlı olarak oluşan fizyolojik ağrılarda olabilir.

Mide Ağrısının Nedenleri

  • Bireylerde mide ağrısına neden olan durumları sıralamak gerekirse;
  • Herhangi bir besin maddesine karşı alerjik olma,
  • Aşırı su tüketmeye bağlı olarak oluşan ağrılar,
  • Fazla yemek yemeye bağlı olarak oluşan ağrılar,
  • Hazımsızlık,
  • Kişinin herhangi bir mide hastalığı olmamasına rağmen içinde bulunduğu stresli, heyecanlı, telaşlı vb. gibi duygusal durumlarda oluşan ağrılar,
  • Stresli durumlarda oluşan ağrılar,
  • Hormonsal nedenlerden oluşan ağrılar,
  • Darbe sonucu oluşan ağrılar,
  • Kalıtsal etmenlerbireylerde mide ağrısı hissedilmesine neden olabilir.

 

Mide Ağrısının Tedavisi

Mide ağrılarını tamamen ortadan kaldırmak çok olası değildir. Sürekli mide ağrılarında, ağrıyı ortadan kaldırmak için ağrıya sebep olan nedenleri ortadan kaldırmak, gerekirse dâhiliye doktoruna başvuru yapıp ilaç tedavisi almak gerekmektedir. Mide ağrısının en iyi tedavi yöntemi doktor gözetiminde perhiz yapmaktır.


Mide Ağrısı Kimlerde Görülür Nedenleri Tedavisi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Note 4’te Ekran Kapalı Notu Nasıl Alınır? Samsung Galaxy Note 8’in Yeni Görselleri Ortaya Çıktı Nezle Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Fox Tv Ne Seninle Ne Sensiz İletişim ve Başvuru Formu 2017 Yeni Bikini Modelleri Windows 10’da Aile Hesabı Ayarları Nasıl Yapılır

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil