Muammer El Kaddafi Kimdir?

Ana Sayfa » Bilgi Arşivi » Muammer El Kaddafi Kimdir?

Libya Sirte diye küçük bir kasaba da dünyaya gelen 1942 doğumlu olan devlet adamıdır. Orta okulunu Sebha da tamamlayan Kaddafi sonrasın da ise Bingazi Üniversitesi Tarih bölümü mezunudur.

1959 senesinde kurmuş olduğu örgüt sayesinde Bağımsız Birlikçi Subaylar hareketini oluşturmuştur. 1969 yılında ise yüzbaşı rütbesini almaya hak kazanmıştır. Bu dönemde de bir yandan darbe hazırlığı ile uğraşan Kaddafi bu günlere o kadar kolay gelmemiştir.

1 Eylül 1969 yılında ise teğmen ve yüzbaşı rütbelerinde 60 subayı ile birlikte Trablusgarp ve Bingazi’ye darbe girişiminde bulundular. Ancak kan akıtmadan başarıyla bu darbenin sonundan olumlu bir şekilde çıkmayı başarmıştır. Kral Sunusi, Darbe girişimi sonrasında Devrim Komuta konseyi başkanlığını, savunma ve içişleri bakanlıkları görevlerini de en iyi şekilde üstlenmiştir. Ekim 1969 tarihinde ise devrim Komuta konsey birliği kararının ardından albaylığa yükseltildi.

Kendine yeni bir yönetim benimseyerek sosyalist bir düzene geçmeye karar verdi. Kaddafi yönetimi kısa süre içinde Amerika Birleşik Devletleri ve batılı ülkeler de kısa süre de nam sarmayı başardı. Artık o büyük bir hükümdar haline gelmiştir. Bazı batılı ülkeler Kaddafi den korkar hale gelmişlerdir. Bununla beraber cesaretiyle ABD ve İngiliz hava üslerini tek bir sözüyle kapattırdı.

Kaddafi, ilerki dönemler de kendini halkına kanıtladıktan ve sevdirdikten sonra Genel Halk Kongresi genel sekreteri olmuştur. Devrim Komuta Konseyi’nin işlevi artık sona ermiştir. Hükümetin yeni yerini sekreterliklerinden oluşan genel Halk Komitesi almış bulumaktaydı.

Kaddafi sert tutumu ve otoriter lider olarak tanınmaya başlamıştır ve zaman içerisinde Amerika ya kafa tutmaya rest çekmeye başlamıştır. Bu tutumu batılı ülkelerce hoş karşılanmamaktaydı. Amerika ile araları sertleşirken Tunus ve Fas ile aralarını yumuşatmıştı.

Uzun bir süre sonra ABD 6.Filosu, Libya açıklarında 1 hafta boyunca tatbikatlar gerçekleştirmiştir. Tatbikat devam ederken, ABD 6.Filosuna kayıtlı olan jet uçakları, Sirte Körfezi üstünden iki Libya uçağını düşürmüştür. Kaddafi de bu duruma çok sinirlenmişti ve gereken neyse yapılacaktır demişti.

ABD libya’nın bazı şehirlerini ve Kaddafinin yakınlarını vurmaya başlamıştı resmen sıcak savaş rüzgarları esiyordu. Kaddafi de boş durmayıp 1 ABD savaş uçağını düşürdü. Bu Hava saldırıları, dünya basınına sert bir şekilde düştü. Artık Kaddafi yi bir terörist olarak görüyorlardı ve zamanla terörist ilan ettiler. Artık Libya da bir devrim gerçekleşiyordu.

Kaddafinin ölümü ise; 2011 yılı libyada bir iç savaş yaşandı. 23 Ağustos 2011 günü Trablus’unda kaybetdilmesi ile birlikte Kaddafi rejimi resmen yıkılmış oldu. 20 Ekim 2011 yılında öldürülmüştür.


Muammer El Kaddafi Kimdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Baygınlığın Nedenleri ve Tedavi Yolları Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür? Türkiye’de Maden Hangi Bölgelerimizde Çıkıyor Bip Messenger Nedir – Bip Messenger Nasıl Kullanılır? Topuklu Ayakkabıyla Nasıl Yürümeli? Android’de Gizli Dosyalar Nasıl Görünür Yapılır?

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil