Nasıl Yapıldığını Bilmeden Tükettiğimiz 5 Şey Nedir?

Ana Sayfa » Bilgi Arşivi » Nasıl Yapıldığını Bilmeden Tükettiğimiz 5 Şey Nedir?

Her gün tüketmiş olduğunuz gıdaların nasıl yapıldığını biliyor musunuz? Fabrika ortamlarında hazırlanan ve müşteri ye kadar olan aşamalarını görseniz gerçekten çok şaşıracağınız bir gerçek.

Bu sizlere anlatacak olduklarımız biraz midenizi bulandırabilir ancak bunlar bir şekilde bizim sofralarımıza giriyor. Afiyetle tükettiğimiz yiyecekler nerelerden geliyor hadi gelin hep birlikte öğrenelim.

Nasıl Yapıldığını Bilmeden Tükettiğimiz 5 Şey

1- Dondurma, Bir süt işlemi tesisinden alınmış olan kaymak dondurma fabrikasına gönderilmektedir. Şeker ve deniz yosunundan elde edilmiş olan kıvam arttırıcı özelliğe sahip yumurta bir arada karıştırıcıya atılıp bir güzel karıştırılır. Gerek olursa şayet üzerine ufak ufak fındık ve fıstık da eklenir. Belli bir süre bekletilmeye alınır.

2- Şeker,  şeker günlük yaşamda kullandığımız önemli tatlandırıcılardan birisidir. Meyve ve hazır yiyeceklerin hemen hemen hepsinde şeker maddesi kullanılmaktadır. Şeker üretim şeker kamışı ve şeker pancarından üretilmektedir. Özellikle sıcak iklimler de daha fazla üretim sağlanmaktadır. Şeker kamışının sapları sıkılarak şekerin öz suyu elde edilmektedir.

3- Sakız,  günümüzde stresi atmak ya da ağız kaslarını oynatmak için kullanılan bir madde aslında öyle bildiğiniz gibi üretimi kolay değildir. Günümüz de plastik ve kauçuk maddeler kullanılarak sakız maddesi yapılmaktadır. Bir ağaçtan çıkartılan ve kimyasal yollarla işlenerek lastik gibi uzaması sağlanmaktadır. Ayrıca ağızda dağılma özelliği de vardır.

4- Çikolata, hepimizin vazgeçilmezleri arasında olan tatlandırıcı ve lezzetli şeker ürünü olan çikolata kakao ağaçlarından elde edilen kakao tozu ile yapılan bir maddedir. Kavrulmuş kakao topları belirli silindirler ile karıştırılarak belli bir kalıp haline getirilir. Bu hamurlar ince çikolata kalıblarına dökülür. Ardından kakao yağına katılarak sert olan çikolata bu şekilde yumuşak hale getirilmiş olur.

5- Lokum, günümüz de artık hemen hemen her evde mutlaka bulunan bir lezzetli şekerlemedir. Özellikle misafirliğe gidildiğinde ya da bayramlar da hemen ikram edilen şeylerden birisi de lokumdur. Şeker çözülebileceği kadar kaynatma kazanının içine boşaltılır. Ardından karıştırılarak ısıtılmaktadır. Kitle belli bir kıvama eriştikten sonra ateşten indirilip nişastalı bir kalıbın içine dökülür.


Nasıl Yapıldığını Bilmeden Tükettiğimiz 5 Şey Nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Sırt Eğriliği Nasıl Düzeltilir İnternetten Kredi Kartı İle Alışveriş Yapmak Güvenli Mi? Kredi Kartı Yurt Dışı Alışverişe Açma Uykusuzluk Sıkıntısına İyi Gelen Doğal Besinler Nelerdir? Müge Anlı Tatlı Sert İletişim Bilgileri Topuklu Ayakkabıyla Nasıl Yürümeli?

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil