Orkide Nedir, Bakımı Nasıl Gerçekleşir?

Ana Sayfa » Bilgi Arşivi » Orkide Nedir, Bakımı Nasıl Gerçekleşir?

Orkide son yıllar da hayatımıza hızlı bir şekilde giriş yaptı. Evimizin süsü neşesi haline geldi diyebiliriz. Aslında Orkide bunu hak ediyor. Çiçeklerin prensesi olarak da adlandıranlar oluyor.

Orkide Nedir?

Orkide diğer çiçeklere nazaran biraz daha farklılık göstermektedir. Çünkü daha fazla istekleri olan bir bitkidir. Eğer bu isteklerini tam anlamı ile bilemezsek onlar bizim evlerimizi güzelleştireceği yerde bazen solup tam tersi etki de yaratabilmektedir. Bizim için sevinç değil birer üzüntü kaynağı olabiliyorlar.

Peki Bu Çiçekler Bizden Ne İsterler?

Orkide, direkt olarak doğrudan güneş ışınlarını sevmemektedir. Bir parça ışığı dolaylı olarak almasında fayda var. Yani kısaca örnek vermek gerekirse perdenin arkasından bir aydınlatma bile orkide için en ideal ışık olabilmektedir.

En çok yöneltilen ve sorulan sorulardan birisi olan Orkidelerin açtığı çiçekler bitti şimdi ne yapmalıyız? Bir çok yerde bu tür sorular ile karşılaşıyorum. Çok önemli bir kaç tüyo aktarmak istiyorum. Bu işlemleri yaptıktan sonra orkideleriniz yine eskisi gibi cıvıl cıvıl bir hal alacaktır.

Bir kere bu çiçek sapları çiçek zamanı geçtikten sonra sapları kesmelisiniz. Ancak neresinden keseceğiz derseniz önce elinize bir makas ya da bıçak alarak en alttan sayarak 1-2-3’üncü boğumun hemen üzerinden 4. boğuma yakın bir yerden kesme işlemini gerçekleştireceksiniz.

Çiçek sapını kestiğimiz için onun dayanak noktası olan çubuğa artık bir ihtiyacınız yok. Şimdi ise burada yapılan bir hatadan da kısaca bahsetmek istiyorum. Çünkü bu hatalara çokça rastlıyoruz. Orkide’nin kabının şeffaf yapıda olmasına dikkat edin. Ama genel de ev hanımları 2.bir kap içerisine koyarak suladıklarında çok kötü bir görüntü oluşturuyor ve çiçeğe de zarar veriyorlar. Bu da orkidenin köklerinin çürümesine sebep olmaktadır. Demek ki unutmamanız gereken püf noktalarından bir tanesi çiçeğinizi asla 2. bir kabın içerisine koymamanızdır.

Şimdi orkidemizi uygun ışık koşullarına koyduk ve nasıl çiçek açtıracağız derseniz açık bir hava alacağı bir yer hazırlayın ya da olmadı balkonunuz müsait ise oraya kaldırın. Yani rüzgarın esintisini alan orkide o rüzgarı hissettikten sonra umduğunuzdan daha çok kısa süre içerisinde yeni bir çiçek sapı verecektir. O çiçek sapından da sizlere yep yeni hayatınızı güzelleştirecek olan pırıl pırıl çiçekler vermeye edecektir.


Orkide Nedir, Bakımı Nasıl Gerçekleşir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Topuklu Ayakkabıyla Nasıl Yürümeli? Kanal D Hayatın Penceresinden İletişim ve Başvuru Formu 2017 Yeni Seat Ibiza 1.0 TSI İnceleme Videosu Bıçak Yaralanmalarında İlk Yardım Nasıl Yapılır? Akıllı Telefona Bağımlı Olmamak İçin İzlenecek Yollar Nelerdir? Dünyadaki En İğrenç 10 Yiyecek

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil