Safranbolu’da Gidip Görmemiz Gereken 10 Yer

Ana Sayfa » Tatil - Gezi » Safranbolu’da Gidip Görmemiz Gereken 10 Yer

Orijinal mimariye sahip etkileyici evler, Safranbolu’daki evlerin ise çok daha fazla olduğu ortaya çıkıyor. Tarihi değerleri, kentsel kültürü, yaşam tarzı, gelenek ve görenekleri, konak ve evleri ile Safranbolu, ülkemizin turizm açısından en gözde şehirlerinden biridir. Günlük ziyaretin ötesinde bir hafta sonu veya bu yaz tatili ile bir yaz tatili yapın. Doğanın ve sanatı nasıl karıştırdığını yakından gör.

Safranbolu’da Görülmesi Gereken Yerler

– Tokatlı Kanyonu

Safranbolu Tokatlı Kanyonu, Safranbolu’nun doğal güzelliğini tarihi yüzünün ötesinde keşfedebileceğiniz bir yer. Bir kanyon Tokatlı Köyünde, diğeri Eski Mahallenin Gümüş Mahallesine uzanıyor. 3 Lira vererek kanyonun girişine vardığınızda, nehir boyunca muhteşem bir yürüyüş yolu bulacaksınız. Şelaleler, kuş sesleri, temiz hava ve daha fazlası. Eski Pazara giderseniz giriş için ödeme yapmazsınız.

– Kristal Teras

Tokatlı Kanyonunun en iyi izlenebildiği noktada, yerin 80 metre yüksekliğindeki Kristal Teras, Türkiye’nin bir ilidir. Çok sağlam, kırılmaz camdan yapılmış ve 75 ton ağırlığında olan Kristal Teras, ziyaretçileri için heyecan vericidir. Sadece uçurum dasın ve nerede olduğunuzu, ne kadar yüksek olduğunuzu görebiliyorsunuz, kendinizi heyecan verici bir deneyime dönüştüreceksiniz. Safranbolu İnce kaya da ki 11 metrelik Kristal Terastan Tokatlı kanyonunun enfes fotoğraflarını çekebilirsiniz.

– İnce kaya Su Kemeri

İnce kaya Su Kemeri, 116 metre uzunluğunda, 6 kemerli çok heybetli bir yapı. Kristal Teras ‘tan Tokatlı Kanyonuna indiğinizde hemen ayrılırsınız. Tokatlı deresi 110-220 cm genişliğinde kemerin altından akar. Dere boyunca yürüyüş yolu, Tokatlı Kanyonunun en güzel rotasıdır. Safranbolu’ya su getirmek üzere Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır.

– Bulak Mencilis Mağarası

Bulak Mencilis Mağarası, Bulak Köyü’nün Safranbolu’ya komşu olduğu Karabük’te bulunmaktadır. Safranbolu, merkeze 8 km, Bağlar Değirmen başı’na 5 km uzaklıktadır. Bir vadide bulunan Bulak Mencilis Mağarasına girmek için 150 adım atmanız gerekir; Bu kadar zor değil, gözlerinizde büyümenizi söyleme. İçeriye girdikten sonra, 65-200 milyon yıl öncesine dayanan etkileyici renklerde çarpıcı damla taşı, sarkıtlar, dikitler ve sütunlar karşılıyor olacak.

– Kaymakamlar Gezi Evi

1976’da Kültür Bakanlığı tarafından “Kentsel Otur” olarak korunan Safranbolu, güzel ve tarihi karaktere sahip evler barındırıyor ve Safranbolu Kaymakamlar Gezi Evi bunlardan biridir.

Safranbolu Kaymakamlar Gezi Evi, sanatın başyapıtı olarak düşünülebilecek ahşap bir mimariye sahip olup, coğrafyanın insana entegre edildiği, mimarın yaşam biçimiyle şekillendirildiği bir örnek evdir.

Kaymakamlar Gezi Evi, 7 oda ve bahçede dağılmış 3 bahçe ile görülecek bir yapıdadır. Resmin her köşesi güzel ahşap işçiliğidir. Kapılar, pencere eşikleri ve örtüler, tavanlar, yani duvarların hemen hemen tüm yerleri örnek olmasıdır. Sahile 3-5 liranız. O zaman bugünkü kasvetli binaları hatırlayın.

– Cinci Hanı ve Hamamı

Gezide Safranbolu’ya ev sahipliği yaptım Cinci Han, belgesel yapacakları hikayeleri kendi başlarına yapıyor. Kazasker Hüseyin Efendinin 1645 yılında yaptırdığı bir kervansaray olan Cinci Han canavar kalıntılarla restore edildi ve 2 katlı 63 oda bulunan bir kefe ve etkinlik merkezi olarak hizmet verdi.

– Yörük Köyü

Aslında Safranbolu yolu yakınlarındaki Karabük-Yörük Köyü, küçük bir Safranboludur. Tarihi evler, sokaklar, bunların çoğu parçalanmıştır, kültür ve tarih ev sahipliği yapmaktadır. Safranbolu merkezinden 20 km uzaklıktaki Yörük köyü ve açık hava müzesi 1996 yılında korunuyor ancak evler zaman alıcı etkilerle yeniliyor. Aynı ailenin sekiz nesil yaşadığı Sipahi oğlu Konağı’na gidin, köyde yaklaşık 300 yıllık bir geçmişe sahip olan ve 15. yüzyıla kadar uzanan bir geçmişe sahip olan Sipahi oğlu Konağı’na gidin

– Hıdırlık Tepesi​​​​​​​

Şehrin ve fotoğrafın benim kadar yüksek olduğunu görmek istersen; Şehrin ilk girişinde veya Safranbolu gezmek için yerleri bitirdikten sonra, Hıdırlık Tepesi adresine geleceksiniz. Çayınızı ya da lahanayı bir taraftan yudumlarken, diğer taraftan şehrin panoramasını görün, en iyi fotoğraflarınızı çekin. Safranbolu’dan Kastamonu’ya geliyorsanız, Hıdırlık Tepesi şehrin girişindeki tepede.

Safranbolu’nun kronolojik sırayla izlenebileceği müzenin zemin katında Safranbolu ticari hayatı ve geleneksel el sanatları ile ilgili sunumlar yer almaktadır. Esnaf ve Sanatkar Pazarı’ndaki zanaatkarlar ve esnaf pazarında Safranbolu’da eczane müzesi, lokumculuk müzesi, yemenicilik, demirci, ayakkabıcılık, koşucu, baharat, tinter, bakır ve esnaf kupli gibi geleneksel el sanatları çalışma ortamları konuklara sunulmaktadır. Anadolu’nun ilk saat kulesi hükumet sitesinde yer almaktadır. 1797’de kurulan 12 metrelik yüksek saat İngiltere’den getirildi.


Safranbolu’da Gidip Görmemiz Gereken 10 Yer - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bir Sitenin WordPress Olup Olmadığı Nasıl Anlarsınız? Eski Bilgisayardaki Bilgileri Yeni Bilgisayara Aktarma Yöntemleri Kuyumcular Kaçta Açılıyor 2017-2018 Açılış Saati Sosyal Medya Profili İçin Doğru Fotoğraf Nasıl Olmalıdır? Tibetin Sırları Nelerdir? Egzersiz Öncesi ve Egzersiz Sonrası Beslenme

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil