Samsung Galaxy Modellerine Format Nasıl Atılır?

Ana Sayfa » Mobil » Samsung Galaxy Modellerine Format Nasıl Atılır?

Hayatın artık vazgeçilmez parçası haline gelen akıllı telefonlar bazen çekilmez hale gelip bizleri çıldırtacak hatalar verebilirler. Bu çekilmezlik daha çok android telefonlarda donma, geç yanıt verme gibi birçok farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bu gibi çekilmez sorunları çözmenin en kısa yollarından biri telefona format atmaktır.

Format Nedir?

Format, telefonumuzu yazılımsal olarak sıfırlayan ayarlarını hiç kullanılmamış yani ilk aldığınız gün ki haline getiren bir işlemdir. İki türlü format vardır biri soft format diğeri hard format olarak adlandırılırlar.

Soft Format Nedir, Nasıl Yapılır?

Soft format, telefonu ayarlar menüsünden erişip fabrika ayarlarına döndüren ve ayarları sıfırlayan format türüdür. Bu format türü çok büyük bir sorun yoksa tercih edilir.

Soft Format işlemi, format atılacak telefonun “Ayarlar” dan “Kişileştirme” seçenekleri altında “Yedekle ve Sıfırla” açılır oradan en altta “Fabrika Ayarlarına Sıfırla” tıklanarak format işlemi başlatılmış olur.

Soft format hızlı ve kolay bir işlem olması iyi bir avantajdır ancak bazı sistem güncellemelerinden ötürü oluşmuş hataların onarılmasında faydalı olmayabilir.

Hard Format Nedir, Nasıl Yapılır?

Hard Format, telefonun açılışı sırasında recovery menüsünden erişilerek telefonun bütün bilgilerini hafızasını tam silme işlemi (fullwipe) yaparak telefonu sıfırlayan bir format türüdür. Bu format sayesinde büyük hatalar giderilebilir. Ancak bu işlemi başlatmadan önce yedeklemeleriniz almayı unutmayın.

Samsun Galaxy cihazlarında harda format işlemi için hard format atılacak telefon kapalı konumda iken “açma kapama tuşu(güç butonu)”, “ana menü tuşu(home butonu)” ve “ses açma” tuşlarına aynı anda basarak cihaz açılır. Açıldıkdan sonra biosekrenına benzer bir ekranla karşılaşırsınız. Açılan ekran menülerinde “ses açma” ve “ses kapama” tuşları ile gezine bilirsiniz. Biz bu ekrandan en alttaki “Wipe Data FactoryReset”seçilir ve “Açma Kapama tuşu(Güç Butonu)” ile seçili olan işlem başlatılır. Bu işlem sonunda telefon açılıp kapanacaktır ve işlem sonunda telefon tamam ile silinip ilk alındığı haline dönmüş olacaktır.


Samsung Galaxy Modellerine Format Nasıl Atılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Fox Tv 10 Numara 5 Yıldız Başvuru Formu YouTube Video Görselleri Nasıl İndirilir? Sanatsal Çikolata Yapımı Tarifi Video Eski Cihazlarda İos 10’u Hızlandırma Sonbaharın En Popüler Saç Renkleri 2017 Çikolatalı Spiral Kurabiye Tarifi

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil