Satın Alınan Evde Kiracı Varsa Bu Durumda Ne Olur?

Ana Sayfa » Bilgi Arşivi » Satın Alınan Evde Kiracı Varsa Bu Durumda Ne Olur?

Emlak sektöründe sık yaşanılan sorunlardan biri de satın alınan evde kiracının ikamet ediyor olmasıdır. Hem kiracı, hem de ev sahibi pek çok haklara sahip olsalar da genel mevzuat ve uygulamalar kiracının lehine sonuçlanır. Dikkat edilecek ilk unsur, problem ortaya çıkmadan önce önlemek, yani evi almaya karar vermeden bu durumu kiracıyla konuşup bir anlaşmaya varmak olmalıdır.

Anlaşma Yapılmamış Olması Durumunda

Eğer satın almadan önce kiracıyla yasal herhangi bir anlaşma yapmadıysanız ve kira kontratına dayanarak tapuda bir şerh bulunmuyorsa, tapu devredilmesi işlemi tarihinden itibaren 1 ay içinde ihtarname göndermeniz gereklidir. Bu süre içerisinde ihtarname göndermezseniz, daha önce yapılan kira sözleşmesine onay verdiğiniz anlamına gelir. İhtarnameyi zamanında göndermeniz durumunda, evden çıkması için kiracıya 6 ay yasal süre verilir. Ancak kiracı yasal yükümlülüklerini yerine getirmediği taktirde, 6 ay sürenin dolmasını beklemeye gerek kalmadan çıkarma şansınız doğar.

Depozito Karmaşası Nasıl Çözülmeli?

Tapunun devredilmesiyle birlikte kira sözleşmesi ve şartları da yeni ev sahibine devredildiği için, eski ev sahibi depozitoyu yeni ev sahibine vermelidir. Kiracıya da iade edilebilir, ancak çeşitli sorunların oluşabilmesi nedeniyle tavsiye edilmez. Depozitonun verilmemesi durumunda ise hem yeni ev sahibi hem kiracıdava açma hakkını elde eder.

Kira Sözleşmesine İstinaden Şerh Olmuş İse

Uzun süreli kiralamalarda, Kira sözleşmesi boyunca geçerli bir şerh düşülebiliyor. Bu da kira sözleşmesi boyunca kiracı sorumluluklarını yerine getirdiği sürece, sözleşme süresi dolana kadar çıkarılamayacağını ifade ediyor. Tapunun şerhle devralınmasıyla birlikte var olan sözleşmenin kabul edildiği anlamını taşıyor. Eğer kendiniz ikamet etmek için bir ev almayı planlıyorsanız, ilk önceliğiniz mutlaka tapuda şerh olup olmadığını öğrenmek olmalı.


Satın Alınan Evde Kiracı Varsa Bu Durumda Ne Olur? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Güçlü Bir Hafızaya Sahip Olmak İçin Neler Yapılması Gerekir? Hazır Yufkadan Kolay Pişi Tarifi E- Devlet Şifrenizi Vermeden Bilgilerinizi Nasıl Paylaşırsınız? Bluetooth Klavye Kullanmamanız İçin Mantıklı Sebepler Bimcell 2017 Yeni Tarife Paketleri Açıklandı 13 Yaşındaki Gençler İçin Çocuk Zayıflama Programı Listesi

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil