Şekeri Düşüren Yiyecekler Neler

Ana Sayfa » Sağlık » Şekeri Düşüren Yiyecekler Neler

Şeker hastası değilseniz, ancak kan şekerinin yüksek olması hasebiyle; daimi susuzluk, aşırı iştah, görme meseleleri, sık idrara çıkma gibi problemler yaşıyorsanız, şekeri düşürmek için bir takım gıdalardan yararlanabilirsiniz.

Uzmanlar, şekeri düzeyindeki dalgalanmalara mani olmak için, düşük glisemik indeks düzeyine sahip, karbonhidrat içeren besinlerin tüketilmesini öneriyor.

Gıdaların “glisemik indeks – GI” düzeyi, kan şekerini dolaysız olarak etkileyen bir değerdir. Ayrı olarak bir takım baharatlar, sıhhatli yağlar ve nebatlar yemeklere lezzet katmak ve şekeri düşürmek için kullanılabilir.

Şekeri Düşüren Besinler

Kan şekeri düzeyini sabit tutmak veya yavaş yükselmesini sağlamak için tercih edilen besinler, bu arada zayıflamaya da yardımcı olarak fazla kiloların kapı araladığı kalp hastalıkları ve yüksek tansiyon rizikonunu azaltır.

Aşağıdaki listelenen “şekeri düşüren yiyecekler” tam liste değildir ve bu listedeki gıdalar kişinin sıhhat vaziyetine göre değişebilir. Kan şekerini kontrol etmek için size en uygun beslenme programını bir uzmandan alabilirsiniz.

  • Badem: Sağlıklı yağ ve protein itibariyle zengin olan fındık metabolizmayı güçlendirerek, insülin direncinin kontrol edilmesine yardımcı olur.Düzenli olarak günde yarım çay kaşığı tarçın tüketmek kan şekeri düzeyini takriben %20 oranında düşürür.
  • Tatlı Patates: Düşük glisemik indeks değerine sahip tatlı patates kan şekerini sabit tutan besinler arasında bulunmaktadır. Tatlı patates yendiğinde kan şekerini ağır ağır yükseltir ve uzun bir müddet aynı düzeyde kalmasını sağlayarak açlık hissi yaşanmasını engeller.
  • Soğan:Hemen hemen her yemeğe koymayı savsaklamadığımız soğan, vitamin kaynağıdır. Kuersetin diyabet hastalarında görülen göz meselelerini önleyen bir maddedir.
  • Yer fıstığı: her ne kadar karbonhidratlı bir çerez olarak görülse de kan şekerini düşürmektedir.
  • Sarımsak: Birçok hastalığa iyi gelen şifalı bir sebzedir. Sarımsak bilhassa tabii antibiyotik olma özelliğiyle bilinir. Bunun yanında sarımsak kan şekerini düşürmede mükemmel bir nebattır. Kan şekeri yüksek olanlar sarımsağı sofralarında eksik etmemelidir.

Şekeri Düşüren Yiyecekler Neler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Yapay Zeka Teknolojisi Şirketleri Nasıl Zengin Edecek? Arı Sokması Durumunda Ne Yapılır? Göz Kanlanmasına Ne İyi Gelir? Fenerbahçe – Başakşehir Volkan Demirel’in Penaltı Vuruşu A Sınıfı İnverter Klima Nedir? Nasıl Çalışır? Kramp Kas Kasılması Nedir? Ne İyi Gelir?

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil