Senetle Araba Alma Yolları

Ana Sayfa » Bilgi Arşivi » Senetle Araba Alma Yolları

Senetle araba almak istiyorsanız eğer, bunu bildiğiniz ve güvendiğiniz galerilerden yapmanızı öneriyoruz size, güvenmediğiniz, tercihinizi bu tür bir işte tecrübesi olmayan, geçmişi iniş çıkışlarla dolu olan firmalardan ve kişilerden yapmamanızı öneriyoruz. Çünkü bu alışverişin sonu beklediğiniz gibi olmayabilir.

Birinci Adım

İlk yapmanız gereken senetle araba satan bir galeriye gitmelisiniz ve alacağınız arabayı beğenmelisiniz. Bir miktar peşin ödeyecekseniz bunu satıcı ile konuşup aranızda bir karara bağlamalısınız, bu peşinatın miktarı sizin anlaşmanıza bağlı olacaktır. Peşinat vermeden de aracı satın alabilirsiniz. Bu tür senetli satışlarda genelde satıcı sizin adınıza kendi üzerine banka kredisi çeker ve sizde ödemelerinizi satıcıya yaparsınız. Yatırımı ve sermayesi güçlü olan firmalar veya satıcılar kredi çekmeden kendi iç dinamikleriyle bu finansal durumu çözerler.

Satıcı Neden Senetle Satmak İster

Satıcı sizin için bankadan kredi çekerken aldığı faiz oranı ile size yansıttığı faiz oranı aynı olmayacaktır, sizin bankaya ödemeniz gereken faiz dışında galerici de üzerine %2 oranında komisyon ekler. Zaten firmaların ve satıcıların da senetle araç satmaya bu kadar istekli olmalarının sebebi hem araçtan kâr etmek, hem de senet üzerinden kâr etmeleridir. Senedi imzaladığınız anda bankaya değil, satıcıya borçlanarak araç sahibi olmuş olursunuz. . Satıcı sizin adınıza çektiği ve faiz oranını da tek kalemde gösteren tek yaprak senet hazırlayacaktır. Tek yaprak senet olmasının sakıncası sizin satıcıyla aylık ödeme olarak yaptığınız anlaşmanın 7-8 ay sonra ödenememesi halinde satıcının sizin ödediğiniz 7-8 ayı göz ardı edip tek senet üzerinden yasal işleme tabii olursunuz. Senedi imzaladığınız anda bankaya değil, satıcıya borçlanarak araç sahibi olmuş olursunuz.

Resmi İşlem Ücretleri

Beğendiğiniz aracı satın alabilmeniz için cebinizde olması gereken para miktarı noter masrafı için olan ortalama 270 TL ve rehin masrafı için 170 TL ‘dir. Tüm noter ve senet işlemlerinin ardından aracın resmi sahibi siz olacaksınız.


Senetle Araba Alma Yolları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

İnternetten Para Kazanmanın 9 Kolay Yolu Arı Sokması Durumunda Ne Yapılır? Eski Sevgiliyi Geri Kazanma Yolları Evren Nedir? Evreni Hangi Ölçüde Tanıyoruz? uTorrent Programı Bilgisayardan Nasıl Temizlenir? Mobil Cihazlardaki Fotoğraflar Nasıl Yedeklenir?

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil