Sigaranın Vücuda Zararları Nelerdir?

Ana Sayfa » Sağlık » Sigaranın Vücuda Zararları Nelerdir?

Sigaranın Vücuda Zararları Nelerdir?

Sigara herkesin zararlı olduğu konusunda hemfikir olduğu bağımlılık yapan bir maddedir. İçinde onlarca zararlı madde bulundurur. Bu maddeler sağlığımız açısından çok zararlıdır. Sigara içmek demek amonyak, arsenik, bütan, siyanür ve bağımlılık yapan nikotin ve daha pek çok zararlı olan kimyasalları vücudumuza almamız demektir. İnsanlar bu zararlı maddelerin sigarada olduklarını bildikleri halde kullanmayı bırakmak istemezler. Bağımlılık yapan her madde zararlıdır.

Sigara düzenli bir şekilde alınması gerektiği ve mecburiyet verdiği için en başta maddi anlamda bir kayba neden olacaktır. Bu maddi kayıp insanlara azar azar olduğu için verdiği zararı hissettirmese de totalde bakıldığı zaman yıllar boyunca servet boyutunda zararlara varır. İnsanlar bu paraları daha yararlı işlerde ve daha refah bir yaşam tarzı için kullanabilirler ama bundan mahrum kalırlar.

Sigara oldukça kötü koku verir ve bu insanın nefesine, giysilerine siner. Bu kötü koku insanların rahatsız olmasına ve sizden uzaklaşmasına neden olur. Özellikle astım hastaları için zararlıdır. Sigara insan vücudunda en çok temas ettikleri organlar tabi ki de solunum sistemi organlarıdır. Bundan dolayı solunum sisteminin normal florasını zamanla tahrip eder ve yok ederler.

Alınan hava eskisi kadar kaliteli olmaz ve alınan havayı filtrelemeye yarayan mukus ve siller etkilerini kaybeder. Akciğerler özellikler zararlı dumana maruz kalmaktan ötürü oldukça zarar görürler. Gırtlak, akciğerlerin kanser olma riskleri içmeyenlere göre çok daha fazladır. Hatta sırf sigara içmeden dolayı akciğer kanserleri görülür.

Koah, bronşit gibi çeşitli solunum yolu kronik hastalıkları da insan hayatını çekilmez ve oksijen tüplerine bağımlı kılar. Kalp ve damarlar gördükleri tahribattan dolayı kalp hastalıklarını tetikler. İnsan derisini karartması ve yaşlandırması fiziksel görünümü bozar. Dişlerin sararması, diş etlerinin yapısının bozulması da insan fiziksel güzelliğini bozduğu için istenilmeyen bir durumdur.

Sigaranın nüfus ettiği hücreler öldüğü için her türlü kanser hastalığına çok daha fazla yakalanma riski vardır. Damarlara verdiği tahripler sonucunda yeterince oksijen alamayan ve beslenemeyen dokular iskemik bir hale geldikten sonra organın kaybı yaşanabilir.


Sigaranın Vücuda Zararları Nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bakan İsmet Yılmaz TEOG Kaldırılması İle İlgili Açıklamalar Yaptı Erkekler İçin Kıl Dökücü Sprey Varis Tedavisi Nedir ve Nasıl Uygulanır? Fox Tv Her Şey Gerçek İletişim ve Başvuru Formu Fenerbahçe – Başakşehir Volkan Demirel’in Penaltı Vuruşu Hızlı Tırnak Uzatma Yolları

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil