Sinir Krizi Anında Yapılması Gerekenler

Ana Sayfa » Sağlık » Sinir Krizi Anında Yapılması Gerekenler

Sinir krizi geçiren kişinin aşırı sinirlenmesi sonucunda kendini kaybetmesi şeklinde kendini gösterir. Kriz geçiren kişi kontrolünü kaybeder. Bu nedenle de hem kendisine hem de çevresine zarar verebilir. Kişin kriz geçirmesine sebep olan aslında sinirleri değil adrenal bezleridir. Sinir krizi geçirmenin en önemli sebebi olan stres sonucunda kişinin kan basıncı yükselecek vücutta adrenalin üretimi artacak sonunda da kişi duygu karmaşasını dışa vuracaktır yani aslında sinir krizi, bir kişilik kontrolsüzlüğü değildir duygu kontrolsüzlüğüdür. Kriz üç aşamada meydana gelir. Birinci aşama alarm aşamasıdır, ikincisi karşı koyma, üçüncüsü ise patlama aşamasıdır. Kriz anında artık vücut kendi dengesini kontrol edemeyecek hale gelmiştir. Ayrıca, içinde yetişilen ve yaşanan aile yapısı, toplumsal yapı, zor hayat şartları, zor geçirilen çocukluk ve gençlik dönemleri, düzensiz beslenme, uykusuzluk, depresyon gibi sebepler sinir krizlerine yol açabilir.

Sinir krizi geçirecek kimsenin vücudunda bazı değişiklikler olur. Sonunda heyecan hormonları artar ve kiriz oluşur.

Sinir krizi geçiren insan aslında uzun süredir depresyon rahatsızlığı çekmektedir. Fakat artık stres belli bir oranın üzerine çıkınca da Sonunda kendini kriz olarak göstermektedir.

Yoğun stres vücutta adrenalin hormonunu arttırır. Kan basıncı ani olarak yükselir, duygular karışır ve sonuç sinir krizi olabilir. Sinir krizi geçirilince vücut tamamen güçsüz hale gelebilir. Sinir krizleriyle mücadele etmek için düzenli beslenmeye, dinlenmeye ve uyku düzenimize dikkat etmemiz gereklidir. Özellikle vücudumuzdaki mineral eksikliği strese karşı dayanma gücümüzü azaltmaktadır.

Sinir krizini geçirdiğini düşündüğümüz kişiyi, bulunduğu ortamdan uzaklaştırmalıyız. Hatta krize bazı kişiler sebep olduysa onlardan uzaklaştırmalıyız. Daha sonra rahat bir yere oturtmalıyız. Kriz devam ediyorsa ilaç takviyesi ile uyumaya ikna etmeliyiz. Eğer kişi krizi evde geçiyorsa elini yüzünü yıkamalıyız. Gerekiyorsa duş almasını sağlamalıyız. Kriz çok şiddetli seyrediyorsa doktora başvurmalıyız. Gerekiyorsa da ilerleyen zamanda psikolojik destek almalıyız.

Kriz sırasında bayılma ve kusma olduysa bu kişinin baş ve çene kısmında yukarı yöntemi kullanılarak, hava yolunun açılması sağlanır.

Hemen ambulans gelene kadar kişinin gözlem altında tutulup havasız kalmaması için çalışmalıyız. Hastanın gözünde gözlük varsa çıkarmalıyız. İki bacağı düz gelecek şekilde uzatmalıyız.

Kollarını yana doğru açmalı ve dirsekten yukarı bölümü katlamalı. Ayrıca hastayı kendimize doğru çevirmeli üst bacağı dizden kıvırmalıyız.


Sinir Krizi Anında Yapılması Gerekenler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Gerçeğin Peşinde Programı Telefon ve WhatsApp Bilgileri Note 4’te Ekran Kapalı Notu Nasıl Alınır? Vatan Şaşmaz Neden Öldürüldü? Cinayette Merak Edilen Detaylar iOS 11 Bilinmeyen Gizli Özellikleri Hibiskus Şerbeti Tarifi ve Faydaları İlk Öpücük – Fragmanı İzle

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil