Siroz Hastalığı Nedir? Belirtileri Nasıl Başlar?

Ana Sayfa » Sağlık » Siroz Hastalığı Nedir? Belirtileri Nasıl Başlar?

Siroz hastalığı çok tehlikeli ve tedavisi erken olmaz ise insanı ölüme kadar götürebilecek cinsten bir hastalık türüdür. Bu hastalık hakkında sizlere biraz bilgi vermek istiyorum. Böyle bir rahatsızlığınızın olduğunu düşünüyorsanız eğer hemen ilk yardım kuruluşuna başvurmanız da fayda da fayda var.

Siroz Hastalığı Nedir?

Karaciğer, bedenimizin kimya fabrikası gibi gayret gösteren bir uzvu olarak nitelendirilebilir. Kan şekerinin düzenlenmesinden, yağ, şeker ve proteinlerin birbirine dönüşmesi ve dönüştürülmesi işlemlerine kadar birçok vazifiyeti üstlenmektedir.

Başta içki tüketimi ve sıkça tüketilmesi halinde hepatit türü hastalıklar neticeninde karaciğerin genel yapısı olarak bozulmaya başlar ve hücreler büyük zarara uğrar. Hücrelerin yok olması ve işleyişinin bozulmasıyla beraber karaciğer küçülür ve vazifesini adına getiremeyecek duruma gelir.

Bu hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Siroz, bilhassa batı ülkesinde daha çok görülen ve ölümcül hastalıklar içerisinde ilk 5 sırayı kapmaktadır. Nedeni büyük oranda içki kullanımı olarak saptanmıştır. Alkol hasebiyle meydana gelen sirozun rehabilitasyonu olası değildir. Alkol’den tamamiyle vazgeçmek ve vedalaşmak kuraldır.

Hastalık kendini belli etmeye başladığında yorgunluk, ivedi yorulma, iştahsızlık, sarılık, kaşıntı, bulantı, aşırı gaz birikimi, bilhassa bacaklarda ve karında şişlik, kabızlık, erkeklerin göğsünün büyümesi görülür.

Bunlar yanlızca sirozda meydana çıkan açıklanan ve bilgiler değildir.
Farklı hastalıklarda da bu bulguları görebilirsiniz bu sebepten doğrudan Siroz demek olası değildir.
Hastalığın henüz ileri zamanlarında açıklanan henüz kuvvetli ve tespit edilebilecek düzeydedir.
Gözle görülür bir kilo kayıbı oluşur. Yemek ile ilgili seçici davranır ve çoğunlukla yemek istemez.
Bacaklar yüksek miktarda zayıflar. Dokular su tutulamaz duruma gelir. Yemek borusundaki damarlar patlayabilir ve buna bağlı olarak iç kanama oluşur. Karaciğer zehirli maddeleri süzmeye çalışır ama siroz neticesi bu vazifiyeti tam manasıyla gerçekleştiremez ve bu zehirli maddeler hücreleri tahrip etmeye ve yok etmeye başlar.

Beyin hücrelerinin hasarı neticesi hasta motive olmakta güçlük çeker ve algılamakta da meseleler yaşar.
Cinsel heves azalır ve buna bağlı olarak hasatlık geliştikçe iktidarsızlık gelişir.
Aç karnına kusmalar başlar, geceleri tuvalete uyanma ve idrar çoğunluğu görülür.
Hastanın manzarası iyi durumuna kıyasla değişiklik gösterir ve belirgin bir şekilde kendisini belli eder.
Yanaklar kızarır ve hormonsal balans yitirilir.


Siroz Hastalığı Nedir? Belirtileri Nasıl Başlar? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Ofiste Sağlıklı Beslenme Tüyoları Teamspeak Nedir? Teamspeak Hangi Amaçla Kullanılır? Şok Market Broşürü Aşure Günleri Askerlik İşlemlerinizi E-Devlet Kapısından Kolayca Takip Edebilirsiniz Panik Atak Hastaları Nasıl Beslenmeli? Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil