Sırt Eğriliği Nasıl Düzeltilir

Ana Sayfa » Sağlık » Sırt Eğriliği Nasıl Düzeltilir

Sırt eğriliği yani skolyoz, insan omurgasının normal eğiminden çok daha fazla veya farklı yerlere doğru eğilmesi anlamına gelir. Bilginiz gibi insan omurgası dümdüz değildir. Belde bir çukur ve sırtta hafif bir kambur vardır. Bu nedenle S şekline benzer bir özelliktedir. Skolyoz birçok hastalık sebebiyle ortaya çıkabilen bir hastalıktır. 100 kişiden 2 ila 4 kişi arasında görülebilen skolyoz kişiye göre tedavi yöntemi de barındırmaktadır. Herkesin farklı bünyesi ve farklı yaşan stilleri olmasıyla beraber herkeste farklı biçimlerde görülebilmektedir.

Birçok diğer hastalık gibi buda çağın hastalıklarından birisidir. Duruş bozuklukları genelde masa başı işten veya laptopların yaygınlaşmasıyla sürekli olarak otururken kötü oturma şekilleri buna sebep olabilmekte ve psikoloji bozmaya kadar gitmektedir. Her geçen gün artarak devam eden bu sorun erkeklerde ise kadınlardan daha fazla görülmektedir. Çok çok eğikliklerden dolayı ortaya çıkan bir durum olduğu için hemen fark edilemez çünkü öncelikle ağrılar olarak, kamburluk olarak kendini göstermektedir.

Normalde omurga yandan bakıldığı zaman S gibi bir görünümde olmalıdır. Arkadan bakıldığında ise düz bir çigi gibi durmalıdır. Ancak skolyoz görülen kişilerde arkadan bakıldığından S şeklinde bir görüntü göstermektedir. Bu da insan anatomisine ters bir durum olması sebebiyle hastalıklara ve ağrılara sebep olabilmektedir. Her yaş grubundan insanda görülebilmekle beraber hem sırt hem de bel bölgesinin ikisinde de görülebilmektedir.

Çoğunlukla teşhis koyulduktan sonra ameliyat gerektirmeyen skolyoz sanılanın aksine hemen bıçak altına girmenize sebep olmamaktadır. Genellikle sorun çok derinleşmeden teşhis konulabildiğinde fizik tedavi ile spor ile düzeltilebilmektedir.

Bunun yanı sıra kas gevşeticiler ve ağrı kesiciler ile ağrılar hafifletilebilir ve epidural iğnelerden yararlanılabilir. Ancak eğer son aşamalar gelindiyse ve yaşamı oldukça fazla etkilemeye başladıysa o zaman ameliyata başvurulmaktadır.


Sırt Eğriliği Nasıl Düzeltilir - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Gerçeğin Peşinde Programı Telefon ve WhatsApp Bilgileri Note 4’te Ekran Kapalı Notu Nasıl Alınır? Vatan Şaşmaz Neden Öldürüldü? Cinayette Merak Edilen Detaylar iOS 11 Bilinmeyen Gizli Özellikleri Hibiskus Şerbeti Tarifi ve Faydaları İlk Öpücük – Fragmanı İzle

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil