Sivilceyi Kurutma Yöntemleri

Ana Sayfa » Sağlık » Sivilceyi Kurutma Yöntemleri

Sivilceler kişinin beslenme alışkanlıklarını yansıtabildiği gibi ruhsal dolayısıyla hormonsal durumun da bir yansıması olarak oluşabilmektedir. Yani her sivilcenin kaynağı aşırı yağlı besinlerle beslenmek değildir. Kimi zaman bireylerin sosyal yaşantısındaki olumsuz düşünceler bireylerin hormonsal dengesinin bozabilmekte bunun sonucu olarak yüzde, sırtta ve cildin çeşitli hassas bölgelerinde sivilcelerle karşılaşılabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre çinko eksikliği de sivilce oluşumuna neden olabilmektedir.

Sivilcelerden Kurtulmak İçin Neler Yapılabilir?

Öncelikle sivilce oluşumuna neden olan kaynak tespit edilmelidir. Yapılan testlerde Çinko eksikliği gözlenmişse Çinko takviyesi gerek tabletlerle gerek gıdalar yoluyla yapılabilir. Fakat sivilce oluşum nedeni aşırı yağlı gıda tüketimiyse önce daha fazla sivilce oluşumunu önlemek için yağlı gıda alımı diyetisyen kontrolünde düzenlenmeli ve sadece gerektiği miktarda alınmalıdır. Var olan sivilcelerden kurtulmak için ise tıkalı gözenekleri açmak için Buhar banyosu yöntemine başvurulabilir. Küçük bir kaba kaynama sıcaklığındaki suyu boşaltıp bireyin yüzünü buhara olabildiğince yaklaştırması fakat asla değdirmemesi esasına dayanan bu yöntem ile tıkanmış gözeneklerin açılması bu sayede cildin daha ferah bir görünüme sahip olması hedeflenmektedir. Fakat her sivilce sebebi aynı olmayacağı gibi her sivilcenin dayanıklılık süresi de aynı olmayabilmektedir.

Bu sebeple bir kaç kez aynı yöntemi tekrarlamak sonuç alınamazsa farklı bir yönteme başvurmak gerekebilir. Bireyler bu dönemde pes etmemeli morallerini yüksek tutmalı ve süreci istikrarlı biçimde tamamlamalıdır. Sivilce kurutma yöntemleri çok çeşitli olup her cilt şekline göre farklı sonuçlar verebilmektedir. Buhar banyosu yetersiz kalırsa halk arasında çokça kullanılan yöntemlerden biri olan diş macunu uygulaması bir alternatif olarak düşünülebilir fakat diş macununun kimyasal yapısındaki koruyucu maddelerin hassas yüzler üzerinde etkileri olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bir diğer yöntem olarak kullanılabilecek limon sürme yönteminde tek sorun limonun ciltte bıraktığı yapışkanlık hissi gibi düşülse de C vitamini güneş ışığına mazuriyete ciltte lekelenmelere sebebiyet verebilmektedir. Bu sebeple asla limon suyu uygulanan bölge güneş ışınlarına maruz bırakılmamalıdır. Bilinen diğer bir yöntemde ise sarımsakların ezilip sivilce üzerinde 15-20 dakika bekletilmesine dayanır. Fakat tüm bu yöntemlere bireyin cilt analizi yapıldıktan sonra doktorla karar verilen tedavi şemasında başvurulmalı ve dâhili kullanılacak sivilce önleyici ya da kurutucu ilaçlardan kaçınılmalıdır. Unutulmamalıdır ki ilaçlar kar zarar bilançosu göz önünde bulundurularak kullanılmalıdır ve sivilceler bireylerin güzelliğinin ölçütü olmamalıdır.


Sivilceyi Kurutma Yöntemleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Patatesli Rulo Milföy Böreği Tarifi Hamilelik Öncesinde Alınması Gereken Vitaminler Kanal D Şule İle Vitrindekiler İletişim Bilgileri Show Tv Whatsapp İhbar Hattı İletişim Bilgileri Tost Tarifi, Tost Nasıl Yapılır? 2017 Salon Takımı Modelleri

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil