Görsel sanatlarda dokunun kısaca tanımı nedir

Ana Sayfa » Question » Görsel sanatlarda dokunun kısaca tanımı nedir
Soru – CevapCategory: Eğitim - ÖğretimGörsel sanatlarda dokunun kısaca tanımı nedir
Beste asked 2 sene ago

Görsel sanatlarda dokunun kısaca tanımı nedir Görsel sanatlar doku anlamı nedir görsel sanatlar okuyan bir arkadaşımız veya kardeşimiz konuyu cevaplarsa sevinirim teşekkür ederim.


1 Answers
admin Staff answered 1 sene ago

Doku sanat için ayrı bir eleman olmayıp, resimsel elemanlarla malzeme ve araçlarla oluşan, duyuları tatmin eden, görüntünün duyarlığını arttıran bir varlıktır.

Dokusal tepki, ister resim ister grafik olsun, artistin üzerinde durduğu bir değerdir. Sanatçı konudan gelen ve özel bir ilgiye muhtaç karakteristikler üzerinde durmaya ve onları yeniden organizasyona çalışır. Hatta, her türlü görsel etkiye sebep olabilecek ayrıntılar, sanatçıyı doğayı derinlemesine incelemeye iter (Bigalı, 1976: 344).
Cisimlere dokunmakla hissedilen dokulara doğal dokular denir. Bunlardan başka bir de yapay dokular vardır. Örneğin herhangi bir cismin resmini yaparken onun yüzeyinin pürüzlülük derecesi bir takım taramalar ve noktalar yardımıyla belirtilir ki kâğıt üzerine resmedilen bu doku bir yapay dokudur. Çünkü gerçekte bir cismin, dokunularak hissedilen dokusu, resme dokunulduğunda hissedilemez. Buna karşılık bu resme bakıldığında, o resmin yüzündeki pürüzlülük derecesi oldukça iyi anlaşılabilir. Bu bakımdan yapay doku resimde, kumaş desenlerinde ya da gerçekte malzemeye vermek istediğimiz pürüzsüzlülüğü anlatmak üzere tasarıda ve ayrıntı resimlerinde çok kullanılır. Yapay dokulara görsel doku da denilebilir..


RASTGELE İÇERİKLER

Gerçeğin Peşinde Programı Telefon ve WhatsApp Bilgileri Note 4’te Ekran Kapalı Notu Nasıl Alınır? Vatan Şaşmaz Neden Öldürüldü? Cinayette Merak Edilen Detaylar iOS 11 Bilinmeyen Gizli Özellikleri Hibiskus Şerbeti Tarifi ve Faydaları İlk Öpücük – Fragmanı İzle

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil