Yasama Yürütme Ve Yargıyı Kimler Yapmaktadır

Ana Sayfa » Question » Yasama Yürütme Ve Yargıyı Kimler Yapmaktadır
Soru – CevapCategory: Bilgi KütüphanesiYasama Yürütme Ve Yargıyı Kimler Yapmaktadır
bülent asked 2 sene ago

Yasama Yürütme Ve Yargıyı Kimler Yapmaktadır. Yasamaları kimler yönetiyor yönetici kardeşler bu konuda sizden yardım talep etmekteyim teşekkürler.


1 Answers
admin Staff answered 2 sene ago

T.C. Devleti’nde üç temel yetki bulunmaktadır: Yasama, Yürütme ve Yargı dır. Bu üç kuvvet birbirinden bağımsız olarak hareket etmektedir. Gerçek demokrasinin gereği de bence budur. Özellikle yargının bağımsız olması zorunlu hale getirilmiştir. Buna, Kuvvetler Ayrılığı, tersi duruma, birliği adı verilmektedir.

· Yasama yetkisi: Düzeni sağlamak amacıyla kanun koyma gücüne denilmektedir. Bu yetkiyi, Türk milleti adına TBMM kullanmaktadır. Başka hiç bir kurum ve kişiye kesinlikle ama kesinlikle devredilemez.

· Yürütme yetkisi: Yasalarla konulan hukuk kurallarını uygulama makamına deniliyor. Diğer adı ise “idare” diye geçmektedir. Ancak, kimi zaman hukuk kuralları koyan faaliyetlerde de bulunur (Tüzük, Yönetmelik, Kanun Hükmünde Kararname). Yürütme yetkisi ise sadece Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu’na verilmiştir.

· Yargı yetkisi: Türk Milleti, dolayısıyla TBMM adına bağımsız mahkemelere aittir.


RASTGELE İÇERİKLER

Bebekleri Uyuturken En Sık Yapılan Hatalar Show Tv Zahide Yetiş’le İletişim Bilgisi Birbirinizle Yazışırken En Komik Mesajlar ve Beklenmedik Cevapları Kaşıntıyı Geçirmek İçin Doğal Yöntemler Ali Babanın Bir Çiftliği Var Çocuk Şarkısı Flüt Notası Snapdragon 835 li Yeni Nokia 9 Sızdırıldı

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil