Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Ana Sayfa » Bilgi Arşivi » Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, Avrupa ülkelerinde kullanılan ve ülkemizde de uzun zamandır hayata geçirilmeyi bekleyen bir uygulamadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 28.06.2012 tarihinde yayınladığı bir genelge ile hayata geçmiştir. Özel sağlık sigortasına sahip olanların kapsama alınmayan veya kısmen karşılanan sağlık masraflarının tamamen karşılanması, daha yüksek standartlarda sağlık hizmeti almak isteyenlere de bu imkânın sağlanması amacı ile oluşturulmuş bir uygulamadır. Tamamlayıcı sağlık sigortası, destekleyici sağlık sigortası olarak da bilinir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kapsamında Verilen Hizmetler

Tamamlayıcı (destekleyici) sağlık sigortası isteğe bağlı bir sigorta türüdür. SGK tarafından finansmanı karşılanmayan sağlık hizmetleri, ilave ücret tutarları, konaklama ücreti gibi hastadan alınabilecek ücretler ve Sağlık Uygulama Tebliği fiyatları üzerinde kalan ücretlerin karşılanması bu sigorta kapsamında verilen hizmetlerdir. Hasta katılım payları ise maalesef tamamlayıcı sağlık sigortasına dâhil değildir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının En Büyük Avantaj Ve Dezavantajı

Tamamlayıcı (destekleyici) sağlık sigortasının en büyük avantajı, özel hastanelerde ödenen fark ücreti ve devlet hastanelerinde ödenen özel yatak ücretlerinin bu sigortaya yansıtılabiliyor olmasıdır. En büyük dezavantajı ise, Sağlık Uygulama Tebliği ile artık reçetede sadece 4 kalem ve 1 kutu bedelinin karşılanacak olmasıdır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kimleri Kapsıyor Ve Maliyeti Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortasından, sigorta şirketlerinin belirlediği yaş sınırının altında olan SGK’lı tüm T.C. vatandaşları faydalanabilir. Bu sigortadan faydalanan kişiler isterse bakmakla yükümlü olduğu aile fertleri için de ayrı bir poliçe satın alabiliyor. 18 yaşının altında ve 55 yaşının üstündeki vatandaşlar ise tamamlayıcı (destekleyici) sağlık sigortasından faydalanamayacak. Tamamlayıcı sağlık sigortasına 55 yaşının altındaki SGK’lılar özel sağlık sigortasının yaklaşık 3’te 1’i fiyatına sahip olabilirler. Sigorta poliçe primi İstanbul’da, diğer şehirlere göre farklı uygulanmaktadır. İstanbul dışındaki illerde bu rakam daha düşüktür.


Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Star Tv – Vahe İle Evdeki Mutluluk Başvuru Formu Kondisyon Bisikleti İle Zayıflama Mümkün Mü? İphone Kulaklıklar Modunda Takılı Kaldı Çözümü Bir gezegenin oluşumu dünya nasıl oluşmuştur? iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X Türkiye Fiyatı Ne Kadar? Çilek Püreli Pasta Tarifi

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil