Tekrarlayan Düşüklerin Nedenleri Nelerdir?

Ana Sayfa » Bayanlara Özel » Tekrarlayan Düşüklerin Nedenleri Nelerdir?

Düşük bir kadının hamilelik esnasında yaşayabileceği en sıkıntılı durumlardan bir tanesidir. Hamilelik sırasında düşük yapmak bu dönem içerisinde belirli bir yüzde dahilinde gelişebilecek durumlar arasında yer almaktadır. Aslında hamileliğin ilk aylarında meydana gelen düşükler bebekte olan anormalliklere bağlı olarak yaşanmaktadır. Engel durumu ile doğabilecek bebekleri vücut kendi yöntemiyle elemektedir.

Tekrarlayan Düşük Nedir?

​​​​​​Tekrarlayan düşük kadınların en az iki yada daha fazla hamileliğinin düşükle sonuçlanması halidir. Rahatsızlığı yaşayan kişilerde düzenli bir hamilelik geçirebilmek için düşüğe neden olan faktörler tümüyle incelenmeli ve buna göre bir tedavi yolu belirlenmelidir. Yaşanan her düşük durumu hem psikolojik hem de fizyolojik anlamda sıkıntı yaratmaktadır. Tekrarlayan düşüğe neden olan faktörler belirlendikten sonra tedavi seçenekleri belirlenmelidir.

Tekrarlayan Düşüğe Neden Olan Faktörler

Tekrarlayan düşüklerde genetik anomaliler oldukça etkili olmaktadır. Bu durumla alakalı tetkikler yapılmalıdır. Bağışıklık sistemi ile alakalı sıkıntılarda düşüklerde rol oynamaktadır. Özellikle bağışıklık sisteminin düzgün işlemediği durumlarda damar bozuklukları meydana gelmektedir. Buda hamilelik sürecini olumsuz yönde etkilemektedir.

Anatomik bozukluk durumlarındada rahim ağzının zamansız bir şekilde açılması ve genişlemesi ile fetüsü tutamadığı için düşüğe yol açabilmektedir. Miyomlar, kistler, rahim içi yapışıklıklar ve çift rahim gibi etkenlerde bu rahatsızlıkta nedenler arasında sayılabilmektedir. Diyabet ve tiroid gibi hormon bozukluklarıda olumsuz yönde etkilemektedir. Sürekli düşüğün yaşandığı durumlarda bu hormon bozukluklarınında kontrol altına alınması gerekmektedir.

Yaşanan enfeksiyonlar ve çevresel faktörlerde tekrarlayan düşüklerde rol oynamaktadır. Ayrıca yaşın ilerlemesi ile beraber hamilelik dönemi kadınlarda daha riskli bir hal alabilmektedir. Normal yaşlarda yaşanan hamilelik durumlarında düşük yapma riski yüzde olarak daha azdır. Yine de hangi yaşta olursa olsun, düşük yapmanın tekrarladığı durumlarda, gerekli tetkikler yapılıp buna göre tedavisinin uygulanması gerekmektedir.


Tekrarlayan Düşüklerin Nedenleri Nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Safranbolu’da Gidip Görmemiz Gereken 10 Yer Gözaltı Morlukları Lazerle Tedavi Edilebilir Facebook Hesap Varisi Özelliği Bit Nedir? Saçtaki Bit Nasıl Temizlenir? Yeni Assassin’s Creed Origins’in Fragmanı İnternete Düştü Deniz Suyunun İnsana Faydaları Nelerdir?

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil