Temel Yaşam Desteği Nedir, Nasıl Yapılır?

Ana Sayfa » Sağlık » Temel Yaşam Desteği Nedir, Nasıl Yapılır?

Temel yaşam desteği,  ilk yardımın olmazsa olmaz ve hayat kurtaran uygulamalarındandır. Temel yaşam desteği diğer adıyla Kardiyopulmorner Resüsitasyon(CPR),  solunum ve dolaşım yetisini kaybeden ve yardım edilmemesi durumunda ölen kişilere uygulanan bir ilk yardım uygulamasıdır. İlk yardım eğitimi alan kişi tarafından uygulandığı taktirde kişiyi yaşama döndürme özelliği vardır. CPR,  genelde kazanın olduğu yerde,  kazazede yerinden pek oynatılmadan sert bir zemin üstüne alınarak yapılır. Genel anlamda uygulama 2 suni solunum,  30 kalp masajını kapsamaktadır.

Temel Yaşam Desteği Nasıl Yapılır?

İlk yardımcı,  kaza yerine gittiğinde ilk olarak bölgenin güvenliğini sağlamalıdır. Bölge güvenliği ve kendi güvenliğini sağladıktan sonra kazazedelerin bilinci kontrol etmek üzere hafifçe sarsar. Bilinci olmayan birey saptandığında,  kazazedenin solunumunu ve nabzı kontrol edilir. Solunum 5 saniyelik bak-dinle-hisset yöntemi ile kontrol edilir. Çoğunlukla solunumu olmayan bireyin dolaşımı da olmamaktadır. Fakat nabızda kontrol edildikten sonra nabızda yoksa temel yaşam desteğine başlanmalıdır. İlk olarak bireyin ağzını tıkayan bir şey varsa çıkartılır. Göğüs kemiğinin başı ve sonu belirlenir ve buranın tam orta noktası işaretlenir. Bu noktaya güçsüz kol aşağıda kalacak şekilde avuç içi yerleştirilir. Diğer avuç içi de bu elin üstüne yerleştirilir ve parmaklar alt elin parmaklarının arasından geçirilerek en altta yerleştirilir. Bundan sonra hastanın göğüs eninin 1/3 ünü indirecek şekilde baskı uygulanır. Basılar ritmik, hızlı ve 30 adet olmalıdır. 30 basıdan sonra hastanın başı geriye doğru 90 derece ittirilir. Burnu kapatılır ve hasta ağzını ağzınızın içine alarak 1 solunum verilir ve bırakılır. Suni solunumu iki kere yaptıktan sonra aynı işlemler tekrar uygulanır. Bu işlemler,  112 acil ekibi gelene kadar devam ettirilir.

Temel Yaşam Desteğinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Temel yaşam desteğini uygulayan kişi kesinlikle biliyorsa uygulamalıdır. Bilmeyen kişinin uygulamaları,  kazazedeyi kurtarmaktan çok kazazedeye zarar verir. Uygulamayı kesinlikle sert bir zeminde yapmalısınız. Uygulama yaparken kol dirsekleri kırılmamalı ve kazazedenin yanında diz çökülmüş olunmalıdır.


Temel Yaşam Desteği Nedir, Nasıl Yapılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Üç Boyutlu Yazıcı Nasıl Kullanılır? Android’de Proxy Ayarları Nasıl Değiştirilir? Hamilelik Düşük ve Sebepleri Kredi Başvurusu Red Nedenleri Windows 10 Hızlı Bir Şekilde Nasıl Kapatılır? Baklavalık Yufkadan Peynirli Sarıyer Böreği Tarifi

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil