TEOG Sınav Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Ana Sayfa » Eğitim » TEOG Sınav Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

TEOG, yani Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş; geride bıraktığımız okul süreci üzerinde sekizinci sınıfların liseye geçmek için girdikleri bir sınavdır. İlk dönem merkezi ortak sınavı 23-24 Kasım, ikinci dönem merkezi ortak sınavı 26-27 Nisan tarihinde yapılmıştır. Mazeret sınavları ise ilk dönem 10-11 Aralık, ikinci dönem 20-21 Mayıs’ta yapılmıştır.

TEOG Sonuçları

Her iki sınavında sonuçları açıklanmıştır. Fakat bir liseye yerleşmek için sadece iki sınavın sonucunu bilmek yeterli değildir. Kasım ve nisan ayında yapılan iki ortak sınavın sonuçları toplanıp ikiye bölünerek sınavların aritmetik ortalaması alınır. Bu ortalama, öğrencilerin liseye yerleşmesi için gereken YEP’i hesaplarken kullanılır. Bunun yanı sıra, bu puanı hesaplarken öğrencinin yıl sonu ortalamalarına da ihtiyacımız vardır. Yani TEOG aslında öğrencilerin 6. Sınıftan itibaren girdiği bir sistemdir de denilebilir.

YEP Nasıl Hesaplanır?

Liseye girerken bakılacak puan olan YEP’in hesaplanması şu şekildedir: Öğrencinin girdiği iki ortak sınavın ortalaması ve 6,7,8. Sınıf ortalaması toplanır. Elde edilen sonuç ikiye bölündüğünde karşımıza öğrencinin yerleştirme esas puanı çıkar. Tavan puan 500’dür yani bu, en yüksek puandır.

YEP Açıklandı mı?

Milli Eğitim Bakanlığı, 30 Haziran 2017 tarihinde Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sınavının liselere yerleşme puanı olan YEP’i açıkladı. Öğrenciler sonuçları bakanlığın resmi sitesinden, “http://meb.gov.tr” adresinden kolayca öğrenebilirler.

Özellikle YEP (Yerleştirme Esas Puanları) için yeni bir site açılmış olup, “http://teog2017.meb.gov.tr/” adresinden de sonuçlara ulaşılabilir. Bu internet adresinde 11 haneli TC. Kimlik Numaranızı yazıp, doğum tarihinizi gün, ay ve yıl sırasıyla aralarına nokta koyduğunuzda TEOG Yerleştirm Esas Puanı hariç birinci ve ikinci dönem ağırlıklandırılmış ortak sınavı puanınızı, son üç senenin puan ortalamasını ve ülke ve il genelindeki yüzdelik diliminizi öğrenebilirsiniz.


TEOG Sınav Sonuçları Nasıl Öğrenilir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Sosyal Medya Profili İçin Doğru Fotoğraf Nasıl Olmalıdır? Kemik Kırıklarında İlk Müdahale Nasıl Yapılır? Ziraat Bankası Müşteri Numarası Öğrenme Hala Kullanılmaya Değer, Eski Model 5 Android Telefon Okulda Havanıza Hava Katacak Zekice Düşünülmüş Hileler Nelerdir? Delilo Şarkısı Melodika Flüt Notaları

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil