Tibetin Sırları Nelerdir?

Ana Sayfa » Bilgi Arşivi » Tibetin Sırları Nelerdir?

Tibet Nedir?

Tibet himalaya nın derinliklerinde esrarengiz şeylerle örtülü ilginç bir vadi bulunur. Budistler için bu vadi güçlü ruhların korunduğu kutsal toprak olarak kabul edilmiştir.

Batılılar için ise dünyanın en az keşfedilmiş yerlerinden biridir. Bugüne kadar hiç kimse içinde bulunan sırrı ortaya çıkaramamıştır. Ancak yeni teknolojilerin gelişmesi ile birlikte günümüzde oraya giden bir çok bilim adamı daha da yakınlarına giderek bir çok şeyi keşfetme olanağına sahip olmuşlardır.

Tibetin Sırları Nelerdir?

Bu vadinin tehlikelerle dolu inanılmaz muhteşem bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Yirminci yüzyılın sonlarına doğru gerçekten yeni ve keşfedilmemiş şeylerle karşılaşmak bilim insanları içinde inanılmaz bir durumdur. Bilim adamlarının yaptığı açıklamalara göre orada iken kendilerini dünyanın sonunda hissettiklerini düşünmüşlerdir. Güzel olduğu kadar ürkütücü bir ortam da olduğunu belirtelim.

Tübetin güneyin de bulunan dünyanın tepesine yakın bir yerde dağlık nepal krallığı ile başkenti katmanda bulunur. Keşif gezisi çok eski kutsal başkenti olan Lhasa, bir zamanlar batılılara yasak olan bu kent başka bir dünyaya açılan kapıdır aslında. Lhasa gerçekten inanılmaz bir yer daima tibet uygarlığını temsil etmiştir.

Platonun her bir yanından gelen tibetliler için bu bölgeler haç yaptıkları yer olarak kabul görmüştür. Böylece bütün kentte bir mabetmiş duygusu vermektedir. Tibetin en zor ve en önemli yerlerinden biri çok az insanın buraya varabildiği bir yer olan Ke Macho tibetin en kutsal yeri olarak biliniyor.

Tibet geleneğine göre Ke Macho bölgesi bir cennet dir. Ama ulaşılması zor ve keşfedilmesi tehlikeli bir yerdir. Burada bir çok köprü ile karşılaşırsınız ancak kırık dökük köprülerdir bunlar aşağsında ise su kanalları bulunmaktadır. Büyük bir vadi üzerine kurulmuş bu saklı cennet gerçekte muazzam bir yer olduğunu söyleyebiliriz.

Nehrin her 2 yanındaki yamaçlar bulunuyor buraları ya çok sarp yada çok keskin bir şekilde inerek sonradan düzeliyor. Burada yapılan yolculuklar da nehrin kenarı boyunca uzanan sert kayalıklar da vardır. En tehlikeli bölgeler de buralarıdır. Sonuç olarak buraya keşfetmek öyle sanıldığı kadar basit ve kolay değil ancak bazı yerlerini gezebiliyorsunuz çünkü tehlikeli yamaçları ve kayaları her yerini gezmenize ne yazık ki müsaade etmiyor. Ve o bölgeler halen daha bir sır olarak tarih kitaplarında yerini almaktadır.


Tibetin Sırları Nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilgi Kalp Çarpıntısının Nedenleri ve Tedavisi Renkli Poğaça Tarifi 800 Ve 900 Kalorilik Diyet Geçmişten Bugüne Kadar Yaşanan Sakarlıklar Snapdragon 835 li Yeni Nokia 9 Sızdırıldı

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil