Tiroid Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Ana Sayfa » Sağlık » Tiroid Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Vücudumuzun protein ve enerji metabolizmasında kullanılan hormonları üreten tiroid bezleri, endokrin sisteminin en önemli organlarından birisidir. Tiroid kanseri hastalarının büyük bir kısmında hiçbir belirti görülmez. Hastalık ilerledikçe nefes alıp vermede zorluk, lenf bezlerinin şişmesi, seste kısılma, iştahsızlık ve boğazda rahatsızlık hissi görülmektedir. Çok az rastlanan bir kanser türü olmasına karşın kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülmektedir.

Tiroid Kanseri Tipleri

Tiroid kanseri, dört gruba ayrılmaktadır.

Papiller kanser: Genellikle 40’lı yaşlarda ortaya çıkar. Tiroid kanserinin en sık görülen türüdür. Hastaya hiçbir belirti vermeden uzun seneler tiroid bezinde kalır. Vücudun diğer organlarına yayılmadığı sürece hastalık iyi seyreder.

Folliküler kanser: Sıklıkla tiroid bezinin dış zarına ve damarına yayılır. Zara yayılma gösterenler damara yayılanlara göre daha iyidir. Tekrar etme olasılığı yüksek olan bu tür, akciğer ve kemiğe de sıçrayabilir.

Medüller kanser: Diğer iki türe göre daha az görülen bu kanser, genellikle kalıtımsal olarak geçer. Bu kanser türünde tiroid bezinin tamamen çıkarılması gerekir. Kanserli hücreler lenf bezlerine de geçmişse lenf bezleri de ameliyat sırasında alınır.

Anaplastik kanser: çok az görülmesine rağmen en hızlı ilerleyen ve tehlikeli olan bu kanser türüdür. Tiroidbezindeki tümör çok hızlı büyür ve solunum almada güçlük yaratır. Bazı durumlarda soluk borusunun çıkarılması gerekir.

Tiroid Kanseri Tanısı Nasıl Koyulur?

İlk yapılması gereken kandaki hormon değerlerine bakmaktır. Ama sadece kan testi ile kanser tanısı koyulamaz. Bazı türlerde kan değerleri normal çıkmaktadır. Bunun için uzman bir hekim tarafından ultrason yardımıyla nodül varlığına bakılır. Biyopsi alınarak hastalığın hangi tür olduğunun tanısı koyulur.

TiroidKanseri Tedavisi

Erken teşhis edildiğinde tedavi oranında ki başarı oldukça yüksektir. Cerrahi işlem ile tiroid bezi tamamen alınır. Bazı türlerde radyoaktif iyot tedavisi uygulanır. Ameliyattan sonra hastanın TSH değerleri sürekli olarak kontrol altında tutulmalıdır.


Tiroid Kanseri Belirtileri ve Tedavisi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Show Tv Whatsapp İhbar Hattı İletişim Bilgileri Süt İle Yapılabilecek Yüz Maskeleri İki Renkli Basit Kek Tarifi Google’a Neden Şifre Yerine Telefonla Giriş Yapmalıyız? Çocuklar Yaz Tatilini Nasıl Değerlendirmeli? Ajdar Öldü Mü? Ajdar İle İlgili Son Gelişmeler

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil