Üç Boyutlu Yazıcı Nasıl Kullanılır?

Ana Sayfa » Teknoloji » Üç Boyutlu Yazıcı Nasıl Kullanılır?

Üç Boyutlu Yazıcı Nasıl Kullanılır?

Geçmişin matbaa devrimi ne ise günümüzün üç boyutlu yazıcı devrimi de odur. Diğer adıyla 3D Printer olan bu icat günümüzün ilacı olmuştur. Bu sayede eksik kalan işler tamamlanabilmiştir. Üç boyutlu yazıcı ile roket parçalarından insan organlarına kadar her şeyi 3 boyutlu üretmek mümkün hale gelmiştir.

Bilgisayarda 3 boyutlu olarak çizilmiş nesneleri plastik, metal vb. gibi malzemeler kullanarak 2 boyutlu bir düzlemde üst üste ince tabakalar aktararak 3 boyutlu bir nesne üreten bir tip yazıcıdır. Yani yazılım ile bilgisayar da meydana getirilen çizim daha sonra bu bilgi üretim makinalarında işlenerek ortaya üç boyutlu mekanizmalar çıkacaktır.

Bu yazıcıya sahip olan kişiye faydası ise; bugün NASA’nın uzaya yolladığı roket parçalarından tutun da, insan organları, protezler, sanayide kullanılan birçok makine parçası kalıp kullanmaya gerek kalmadan 3 boyutlu yazıcılar sayesinde çok ucuza üretilebilmektedir.

Üç Boyutlu Yazıcı Nasıl Çalışır?

Bu yazıcı teknolojisi birçok farklı teknolojiye ulaşımı sağlar. Yaygın kullanıma ve farklı tasarıma sahip olsa da temelde en çok kullanılan teknoloji “fused deposition modeling” tekniği ile çalışan cihazlardır. Buna göre bilgisayarda 3 boyutlu modeli olan nesne 2 boyutlu olarak yığılır ve sonuçta 3 boyutlu ürün elde edilir. FDM bir yazılım prosesi ile baslar, yazılım STL düzeyinde ki modelleri matematiksel olarak katmanlara ayırır ve bu katmanları üst üste inşa etmek üzere 3 eksenli cnc kontrollü bir cihaza gönderir. Genellikle termoplastik malzemeler kullanılır. Termoplastik malzemenin düzgün bir şekilde yığılabilmesi için erime sıcaklığına ısıtılmış bir kumdan sonuç elde edilmesi gerekmektedir. Neticede bilgisayar tarafından üç boyutlu çizilen model iki boyutlu katman şeklinde dizilerek üç boyutlu hale bürünürler.


Üç Boyutlu Yazıcı Nasıl Kullanılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Enlight İncelemesi

Enlight İncelemesi 05 Mart 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Hamilelik Düşük ve Sebepleri Yeni Türkü’ den Yep Yeni Klip “Sezenler Olmuş” Sonbaharın En Popüler Saç Renkleri 2017 Emre Dorman İle Aklımdaki Sorular Stüdyo İletişim Çocuklarda Kalp Masajı Nasıl Yapılır? Eski Sevgiliyi Geri Kazanma Yolları

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil