Unutkanlığa iyi gelen bitkiler

Ana Sayfa » Sağlık » Unutkanlığa iyi gelen bitkiler

İnsanoğlu yaşlandıkça bütün organında eskime meydana gelir ve eskiden olduğu kadar sağlıklı iş göremez, bazı aksaklıklar bozukluklar baş göstermeye başlar. Tabi ki hafıza da bu değişimlerin meydana geldiği bölümlerden biridir. Alzheimer rahatsızlığına yakalanmak ya da kafaya büyük darbeler almak sonucunda meydana gelen çok büyük unutkanlıklar tabi ki normal unutmaların dışında tutulmalıdır. Çünkü bu çeşit rahatsızlıklar tedaviye ihtiyaç duyulan rahatsızlıklardır. Yaşlılık dışında stres, yorgunluk ve bazı psikolojik rahatsızlıklar unutkanlığın diğer sebepleri arasında sayılabilir. Unuttuğumuz şeyler günlük hayattaki basit sıradan şeylerdir belki ama tekrar etmesi bizi rahatsız edebilir. Örneğin kimileri isimleri, kimileri sayıları, kimileri mekanları unutabilir. Bununla mücadele etmek için fikir jimnastiği yapmak en iyi ve kolay yoldur. Beynimizin bu iş ile ilgili bölümünü uyarmış ve çalıştırmış oluruz. Yine unutkanlığımızın fazla olduğu konularla ilgili çeşitli aktivitelerde de bulunabiliriz. Beslenmemize dikkat ederiz. Hatta bazı bitkisel takviyelerde bulunuruz.

En başta şunu da bilmek gerekir ki hafızayı güçlendirmek için kullanılabilecek ilaçlar vardır. Bunun yanı sıra bize bu konu yardımcı olacak bitkisel takviyelerin en başında biberiye otu gelmektedir. Biberiye beyin damarlarını genişletmektedir . İçinde hafızayı kuvvetlendiren karnosik asit adlı antioksidan vardır. Biberiyeyi içmek kadar esans yağını koklamak ta yorgunluğa dalgınlığa iyi gelecektir. Bitkisel ürünleri kullanırken de kafamıza göre değil bir uzmandan bu konuda yardım alarak kullanmalıyız. Çünkü başkasının kullandığı ve ona iyi gelen bir ürün size iyi gelmeyebilir. Hele psikolojik ilaçlar kullanıyorsanız aynı zamanda bitkisel ürünleri de kullanmanız vücudunuzda başka reaksiyonlara yol açabilir. Bir de her bitkinin bir kullanım miktarı vardır. Hiç bir bitkiden canımız istediği kadar tüketemeyiz.

Ginko Biloba ağacının yaprakları da hafıza kuvvetlendirmek için kullanılabilir. Ginko bilobanın da antioksidan özelliği vardır. Kan. Dolaşımını hızlandırır, öğrenme yeteneğini, anlama yeteneğini arttırır. Alzheimer hastalığı tedavisinde de kullanılan bir bitkidir.

Yine Gotu kola bitkisinden bir fincan sıcak suya bir çay kaşığı koyup içmek zihni canlandırır. Ayrıca bu bitkinin kapsülleri de satılmaktadır.

Şevketi bostan; kanı temizler, kan dolaşımını arttırır ve vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Yani genel beyin sağlığı ve vücut sağlığı için kullanılabilecek harika bir çaydır.

Melis otu; bütün dünyada bilinen bir ottur. Ve yine beyin sağlığına iyi geldiği bütün dünyada bilinmektedir. Ayrıca günlük yaşantımızda çokça kullandığımız ya da kullanmıyorsak kullanmamız gereken kırmızı acı biber, soğan, sarımsak, karanfil ve ceviz hafızayı kuvvetlendirir.Yani hafızamızın kuvvetli olmasını istiyorsak başta dengeli ve düzenli beslenmeliyiz diyebilirim.


Unutkanlığa iyi gelen bitkiler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Gerçeğin Peşinde Programı Telefon ve WhatsApp Bilgileri Note 4’te Ekran Kapalı Notu Nasıl Alınır? Vatan Şaşmaz Neden Öldürüldü? Cinayette Merak Edilen Detaylar iOS 11 Bilinmeyen Gizli Özellikleri Hibiskus Şerbeti Tarifi ve Faydaları İlk Öpücük – Fragmanı İzle

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil