Uyumaya Yardımcı Bitkiler Nelerdir?

Ana Sayfa » Sağlık » Uyumaya Yardımcı Bitkiler Nelerdir?

Uykusuzluk genellikle çalışan insanlardaki sorundur. Özellikle yorucu iş temposu altındaki insanlar ve sıcak bölgelerde yaşayan insanlar gece bile sıcak olan havalarda uyku problemi yaşamaktadır. Tabi ki bu uykusuzluk sorunu daha sonra kişinin iş ve aile yaşamını da olumsuz etkilemektedir. Anksiyete (kaygı,korku), stres, duygusal bozukluklar uykusuzluğun ana nedenleri arasındadır.

Uykusuzluk sorunu için akşam yemeğinden sonra kafein, çay gibi uyarıcı içecekler içmemek, yatmadan en az 1 saat önce sigara içmeyi bırakmak, yattığınız ortamın sessiz, karanlık ve çok sıcak olmaması uyumanıza yardımcı olabilir. Bunun yanında uykusuzluk sorununu kasları rahatlatmaya ve sinirleri sakinleştirmeye yarayan bitkilerle azaltmak mümkündür. Papatya çayı, şerbetçi otu çayı, çarkıfelek çayı, kediotu çayı gibi bitki çayları uykuya yardımcı olan bitki çayları olarak bilinmektedir.

Papatya Çayı

Ülkemizde yüzyıllardır tüketilen çaylar arasında bulunan papatya çayı sinirleri yatıştırmak, hazmı kolaylaştırmak, uykuya geçişi kolaylaştırmak ve kas spazmlarını azaltmak için kullanılır. Eşit miktarda şerbetçiotu çayı ile karıştırılır.

Şerbetçiotu Çayı

Rahatlatıcı, uyku getirici olan şerbetçiotu çayı kaygı sorunlarına bağlı olarak ortaya çıkan uyku problemlerini çözmede kullanılır. Eşit miktarda papatya çayı ile karıştırılır. Depresyon hastalarına ve hamilelik dönemindeki bayanlara önerilmez.

Çarkıfelek Çayı (Passifloraenkarne)

Sakinleştirmeye, kasları rahatlatmaya, ağrıyı hafifletmeye yarayan çarkıfelek çayı (Passifloraenkarne) içinde sedatif etkisi vardır ve anksiyeteye karşı Kuzey Amerika ve Avrupa’da uzun bir süredir kullanılmaktadır. Anksiyete, histeri, uykusuzluk gibi sorunlara karşı geleneksel tıpta kullanılmıştır. Çarkıfelek çayı Almanya’da uykusuzluk sorunu için reçetesiz kullanılmaktadır ve Avrupa Bilimsel FitoterapiKooperasyonu gerginlik, huzursuzluk ve sinirlilik ile ilgili uykusuzluk sorunlarında çarkıfelek bitkisinin kullanımını onaylamıştır.

Kediotu Çayı (Valerian)

Doğal olarak sakinleştirici etki yapan kediotu bitkisi anksiyete, uykusuzluk gibi sorunların çözümünde kullanılır. Genel olarak uyku süresinin kısalmasında, uyku kalitesinin artmasında ve sinir sistemindeki etkiyle uykuya yardımcı olduğu bilinmektedir.


Uyumaya Yardımcı Bitkiler Nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

İnternetten Para Kazanmanın 9 Kolay Yolu Arı Sokması Durumunda Ne Yapılır? Eski Sevgiliyi Geri Kazanma Yolları Evren Nedir? Evreni Hangi Ölçüde Tanıyoruz? uTorrent Programı Bilgisayardan Nasıl Temizlenir? Mobil Cihazlardaki Fotoğraflar Nasıl Yedeklenir?

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil