Varis Tedavisi Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Ana Sayfa » Sağlık » Varis Tedavisi Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Varis özellikle bayanlarda daha çok görülen ve büyük problem haline gelen yaygın bir rahatsızlıktır. Tıbbi tanımıyla toplardamarların şişmesi ve genişlemesidir. Özellikle basıncın fazla olduğu bacağın alt kısımlarında görülür. Bu da estetik olarak kötü bir görüntüyle beraber ileri safhalarda ağrılara, kaşıntılara ve kramplara sebebiyet verir.

Varis Olmamak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Uzun süre ayakta sabit kalmamak,
  • Aşırı sıcak suyla banyo yapmamak,
  • Dolaşım bozukluklarına sebep olan aşırı dar pantolonlar giymemek,
  • Aşırı kilo alımından kaçınmak,
  • Yüksek topuklu ayakkabıları olabildiğince giyinmemek,
  • Yüzme ve yürüyüş de bacakları çalıştırır,
  • Banyo sonrası varisli bölgelere soğuk su uygulamak da faydalıdır.

Bunun gibi birçok madde sayılabilmektedir. Fakat bu maddeler tedavi yöntemi değil sadece ilerlemesini engelleyen ve bizi rahatlatan faktörlerdir.

Varis Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Toplumda çok bilinen ve yaygın olarak tercih edilen varis çorapları vardır ve tedavisi mümkündür. Fakat bu hastalığın başlangıç safhaları için geçerlidir. Sabah yataktan kalkmadan giyinmek ve tüm gün çıkarmamak gerekir. Özellikle yaz aylarında uygulaması oldukça zordur. Bunun dışında uzmanlar tarafından bazı bitkisel tedavi yöntemleri de tavsiye edilmektedir. Elma sirkesi, sarımsak, zencefil, saf zeytinyağı ve hatta adını bile duymadığımız gibi birçok kür vardır. Bunları da uygulayarak ağrılar ve koyu renk morluklar hafifletilebilir.

Tıbben tedavi yöntemi olarak ise lazer yöntemi mevcuttur. Bu yöntem ameliyatsız tedavi yöntemi olarak oldukça yaygındır. Varisli bölgelerde kılcal damarların tedavisinde uygulanıyor. Cilt üzerinden ve damar içinden olmak üzere ikiye ayrılıyor. Diğer bir yöntem ise radyo frekans tedavisidir. Bu da uygulanış biçimi olarak lazer tedavisine benzer. Aynı şekilde cilt üzerinden ve damar içinden olmak üzere iki çeşidi vardır. Bir diğeri ise köpükle tedavidir. İğne ile varisli damarlara köpük enjekte edilerek uygulanır. Köpüğün damarı içten kapatması şeklinde ilerler bu yöntem. En etkili tedavi yöntemleri arasında yerini alır.


Varis Tedavisi Nedir ve Nasıl Uygulanır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

iOS 10’dan iOS 9’a Nasıl Geri Dönüş Yapılır? Spina Bifida Hastalığı ve Tedavi Yolları Nelerdir? Yandex Çağrı Merkezi İletişim ve Telefon Numaraları Akıllı Telefonlarınızı Daha Güvenli Yapacak 6 Uygulama Muzlu Karamel Pastası Banoffee Turta Kanal D 19 Yarışma Programı Başvuru Formu

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil