Vücudun Susuz Kalmasının Belirtileri

Ana Sayfa » Sağlık » Vücudun Susuz Kalmasının Belirtileri

VÜCUDUN SUSUZ KALMASININ BELİRTİLERİ

Yaz aylarının gelmesi ve sıcağın kendini göstermesi ile birlikte vücut suya normalde olduğundan daha çok ihtiyaç duymaktadır. Terlemenin artması ve sıcak ile birlikte vücudun fazla efor sarf etmesi ile beraber vücutta ki su depoları boşalarak su ihtiyacı artmaktadır.

Genellikle millet olarak az su tüketiyoruz, uzmanlar günde 2,5- 3 litre su tüketimi için uyarsa da millet olarak sadece susuz hissettiğimiz anda vücut alarm verdiğinde su tüketiyoruz. Bu alışkanlıktan kurtulmak adına sürekli olarak su içmeli yanımızda sağlıklı şişeler ile su bulundurmalı ve gün içinde vücudun ihtiyacı kadar su tüketmeliyiz.

Vücut susuz kaldığı anda ilk belirti ağız kuruluğu ve bunun yanı sıra dudakta kuruma ile kendini gösterir. Genellikle bu durum yaşandığında 1 bardak su ile kısa süreli su ihtiyacını karşılarız. Bu belirti ardından dilde ve damakta kuruma meydana gelir. Nefes alıp verme de sorunlar yaşanırken kısa ve güçsüz nefes alınması susuzluğun bir belirtisidir.

Susuzluk durumu devam ettiği takdirde vücut farklı şekilde belirtiler vermeye başlar. İlk olarak bir halsizlik baş gösterir, ardından bilinç bulanıklığı ve dikkat dağınıklığı yaşanır. Bu belirtilere baş ağrısı eşlik eder ve ağrı şakaklardan yayılarak enseye ulaşır ve tansiyon düşüklüğüne neden olabilir. Diğer bir susuzluk belirtisi ise idrarda kendini gösterir ve bu durum karşısında bol su tüketilmelidir.

Susuz kalan kişinin idrarı koyu sarı renktedir ve keskin bir kokusu vardır. Eğer bu nokta da su tüketimi olmaz ise her iki böbrekte susuzluk belirti verir.

Böbreklerde sızlama tarzı bir ağrı olması susuzluk belirtisinin önemli göstergelerindendir. Eğer gün içinde baş ağrısı yaşıyor, kendinizi uykusuz ve halsiz hissediyor iseniz vücudunuz susuz kalmış olabilir ve bu durumda bol bol su tüketmelisiniz.


Vücudun Susuz Kalmasının Belirtileri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Forex Yatırım Hesabı Nasıl Açılır? Eski Bilgisayardaki Bilgileri Yeni Bilgisayara Aktarma Yöntemleri Çikolatalı Spiral Kurabiye Tarifi Sanatsal Çikolata Yapımı Tarifi Video Renkli Poğaça Tarifi 2018 KPSS Başvurusu Ne Zaman Olacak? KPSS Başvuru İle İlgili Bilgiler

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil