Web Sitesinde Robots.txt Dosyası Ne İşe Yarar?

Ana Sayfa » Bilgi Arşivi » Web Sitesinde Robots.txt Dosyası Ne İşe Yarar?

Web Sitesinde Robots.txt Dosyası Ne İşe Yarar?

Arkadaşlar öncelikle herkese merhabalar, hemen uzatmadan konuya geçmek istiyorum. Bir web sitesi kurulumu sonrası yapmanız gereken en önemli unsurlar dan birisi Robots.txt dosyası oluşturmanızdır.

Peki bunu neden oluşturmalıyım?

Bunu oluşturmanızda ki neden Google botları sitenize girdiğin de ilk olarak Robots.txt yi okur. İçerisinde girilen bilgilere göre sitenizin hangi kısımlarını okuyup okumayacağına karar verir. Bu yüzden Robots.txt dosyasının önemi oldukça büyüktür.

Robots.txt dosyası nasıl olmalı?

Size aşağıda bir kaç örnek verip bunu açıklayacağım. Örnek bir robots.txt dosyası şu şekilde olmalı ve bana kalırsa bu kodları direkt kopyalayıp kullanabilirsiniz..

Örnek robots.txt dosyası

User-agent: Mediapartners-Google*
Disallow:

User-agent: *
Disallow: /wp-admin/
Allow: /wp-admin/admin-ajax.php

Sitemap: http://www.siteadi.com/sitemap.xml

Burada Sitemap haritanızı mutlaka ekleyin. Yukarıda da bahsettiğim gibi Google botları ilk olarak robots.txt dosyasına erişim sağlayacağı için sitemapı da görmesi sizin açınızdan artı bir avantaj oluşturur.

Bir önceki yazımız da paylaştığımız Yeni Web Sitesi Google Search Console ‘a Nasıl Eklenir? konusunda bilgi almak için tıklayabilirsiniz..


Web Sitesinde Robots.txt Dosyası Ne İşe Yarar? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Unutkanlığa iyi gelen bitkiler Kızamık Hastalığı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? Kuru Öksürüğe Hangi Bitki İyi Gelir? Onedio Nedir? Onedio Kurucusu Kimdir? Android Tabletler Sıfırlama İşlemi Nasıl Yapılır Bit Nedir? Saçtaki Bit Nasıl Temizlenir?

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil