Windows 10 daha Hızlı Olsun İstiyorsanız İşte 8 Süper Tavsiye

Ana Sayfa » Teknoloji » Windows 10 daha Hızlı Olsun İstiyorsanız İşte 8 Süper Tavsiye

Windows 10 daha Hızlı Olsun İstiyorsanız İşte 8 Süper Tavsiye

İşletim sistemleri arasında en yaygın kullanılan ve kendinden sıkça bahsettiren Windows işletim sistemi Windows 20 Kasım 1985 tarihinden beri hayatımızda. O zamandan günümüze kadar kullanmaya en yatkın olduğumuz ve kolay erişim sağladığımız bu sistemler yeri geldi 512 MB ram kimi zaman 128 bit ekran kartı ve bazense 80 gb depolama alanları ile bize eşlik edip hayatımızı kolaylaştırdılar. Zamanla gelişen Windows yükselişini Xp ile yakalayıp ara Vista girmesinden sonra Win 7 ile sürdürerek çıtasını Windows 10’u piyasaya sürerek yükselmiştir. Günümüzde uygulamaların yoğun bir şekilde kullanımı Windows’u da etkilemiş ve kendini bu yönde de geliştirmiştir. Peki ilk aldığımızda bizi heyecan içinde oyunlara, filmlere sürükleyen bu cihazlar zaman geçtikçe körelirken bu olumsuz durumu tersine çevirip eski hallerine veya ona yakın bir biçime tekrar getirebilir miyiz?

Gereksiz Ram Kullanımı

Chrome, Gomplayer gibi bazı yardımcı programlar cihazına gereksiz yüklenmeler sağlayabilir bunun sonucunda duyduğunuz fan sesi gürültüsü artabilir cihazınız ısınabilir. Bu sebeple kullanılabilir az ön bellek cihazını yavaşlatacaktır. Bunun önüne geçmek için benzer programlar kullanabilirsiniz.

Başlangıçta Açılan Programlar

Windows her açıldığında sizin haberiniz olmadan yüzlerce program veya eklenti çalıştırmaktadır. Bu hem bilgisayarınızı açılış hızını hem de genel performansını etkileyecektir. Bu yüzden Windows görev yöneticisinden başlangıç sekmesine gelip buradan kullanmadığınız ve kendinizin yüklediği programların üstüne gelip sağ tık yaparak devre dışı bırak seçeneğini işaretlemelisiniz. Böylece sistem yükü hafifleyecek ve daha kararlı bir şekilde çalışacaktır. Fakat kaldırdığınız otomatik başlatma programlarına dikkat etmelisiniz yoksa hatalar alabilirsiniz.

Çerezler ve Geçmiş

Cihazınızı her kullandığınızda bir daha ki aynı işlem için daha hızlı ve kolay olması adına belirli şeyler kayıt edilir bunlar yararlı olsa da zamanla bir yığın haline gelip ön bellekte kirlilik yapıp sistemde kasmalara veya yavaşlamalara neden olabilir. Bunun için Ccleaner veya IObit (Advanced SystemCare 10)yardımcı araç programlarını kullanmanızı tavsiye ederiz.

IOBİT Yardımcı Sistem Programları

Bu program bilgisayarınızdaki tüm artık verileri temizleme, güvenlik açıklarını, kayıt defteri düzeltme, uyku moduna ve Windows 10 sağlamlaştırma gibi seçeneklere erişebilirsiniz. Bazı kullanımlar için lisans satın alınması gerekmektedir.

Ccleaner

En eski sistem arındırma programlarından biridir. Kullanımı basit, ücretsiz ve hafif bir yardımcı araçtır. Advanced SystemCare 10 programındaki benzer sistem rahatlama,

düzeltme ve koruma seçeneklerine sahip rakip diğer bir program olarak piyasadaki yerini koruyup adından söz ettirmektedir.

Program Ekle Veya Kaldır

“Windows başlat” kısmından yazıp ulaşabileceğiniz bu uygulama aracılığı ile az kullanmış olduğunuz programları kaldırıp sistem yükünü hafifletebilirsiniz. Cihazları asıl yoran etken program ve oyunlardır tabi alt klasörler de duruma dahildir. Farkı fark edeceksiniz.

Ram Kullanım Ayarı

Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Sistem > Gelişmiş Sistem Ayarları yolunu kullanarak buradaki seçenekler arasından en iyi performans için ayarla olan kutucuğu seçerseniz tüm görsel efektleri devre dışı bırakıp boş alanlar sağlayabilirsiniz.

Kasa Temizliği

Cihaz temizliği biriken tozlardan dolayı sistemde kasma, donma olayları yaşatıp diğer donanımlarda yavaşlama ve ısınmaya neden olmaktadır.

Tüm bunlar Windows 10 işletim sistemi için ön görülmüş en iyi hızlandırma tavsiyeleridir.Fiziksel ve mantıksal yollar cihazınızda ne kadar akıcı çalışırsa sistem verimliliği ve kararlılığı o kadar iyi olup sizi tatmin edici seviyeye ulaşacaktır.Unutmadan sisteminizin gücünü baz alıp onun yapamayacağı ütopik şeyleri ondan beklemeniz yukardaki belirtilmiş olan yöntemlerin çıkarımından uzak olmalıdır.


Windows 10 daha Hızlı Olsun İstiyorsanız İşte 8 Süper Tavsiye - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Enlight İncelemesi

Enlight İncelemesi 05 Mart 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Uncharted 4: Bir Hırsızın Sonu Sistem Gereksinimleri Nelerdir? Kavrulmuş Tel Şehriye Salatası Tarifi GTA San Andreas Türkçe Yama Dosyaları İndir Çocuklarda Ateş Kaç Gün Sürer? Ne Yapılmalı? 4K Yayın İzlemek için Yapmanız Gerekenler Pokemon GO Nedir, Pokemon GO Amacı Hakkında Bilgiler

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil