Windows 10 Görev Çubuğunu Nasıl Kişiselleştirirsiniz

Ana Sayfa » Teknoloji » Windows 10 Görev Çubuğunu Nasıl Kişiselleştirirsiniz

Windows 10 ile gelen birçok değişiklik ve yenilenen çoğu özellik ile Microsoft’un, klişeleşmiş Windows işletim sistemlerinin biraz daha dışına çıktığı yorumları sıkça yapılıyor. Windows 10 işletim sisteminde en dikkat çeken ve en çok beğenilen özelliklerin başında başlat menüsü geliyor olsa da Windows 10 görev çubuğu da son derece gelişmiş özelliklerle bizleri karşılamakta.Windows 10 görev çubuğu daha önce olmayan değişik özelliklere sahip ve kullanıcıların bu özellikleri kişisel olarak değiştirmelerine izin verebiliyor.

Görev Çubuğunda Aramayı Kişiselleştirme

Görev çubuğuna sağ tıklandığı zaman açılan menüde ”Ara” sekmesi altında seçenekler açılmaktadır.Bu seçenekler kullanılarak Windows 10 görev çubuğu gizlenebilir, tekrar gösterilebilir ya da simge durumuna veya kutu durumuna getirilerek,tamamen isteğiniz çerçevesinde kullanılabilir.

Görev Çubuğunda Renk Ayarlama

Görev çubuğunun rengini kendi zevkinize göre şekillendirebilirsiniz.Normalde siyah olarak karşınıza çıkan görev çubuğu rengini değiştirmek için; ”Başlat” menüsünden ”Ayarlar” kısmına giriş yapılır ve ” Kişiselleştirme” kısmının seçilmesi gerekir. Burada ”Renkler” sekmesini seçildiğinde tema ile ilgili renk ayarlarını değiştirebilir. Ve eğer “başlangıç,görev çubuğu ve hızlı işlem merkezinde renk göster” seçeneği işaretli ise görev çubuğunun rengi de seçtiğiniz renk ile uyumlu hale gelir.

Görev Çubuğuna Sık Kullanılan Uygulamalar Atama

Sürekli elinizin altında olmasını istediğiniz programlarınız varsa eğer, daha önceki Windows sürümlerinde de bulunan bu özellik Windows 10 için daha da kolaylaştırılmıştır. Arama yaparak bulunan ya da programlar menüsünden istenilen popüler programlar Görev çubuğuna taşınabilir. Bir kısa yolu da sürükle bırak yöntemiyle Görev çubuğuna taşımak mümkün. Görev çubuğundan programları kaldırmak için çubuktaki ikonun üzerine sağ tıklayıp kaldırmak mümkün.

Pozisyon Değiştirme

Görev çubuğunun üzerine sağ tıklayarak özellikler seçilebilir ve çıkan gelen ilk sekmede görülecek olan ”Görev çubuğunu kilitle” seçeneğindeki işaret kaldırılabilir.. ”Uygula” tuşuna bastıktan sonra fare ile görev çubuğunu tutularak ekranın istenilen kenarına sürüklenebilir.

Bildirim Alanı

Bu alanı görev çubuğunun en sağında bulunur.Alanda hangi simgelerin bulunmasını düzenlemek için görev çubuğunda boş bir alana sağ tıklayıp özellikler bölümüne girilir ve bildirim alanının karşısında bulunan özelleştir butonu tıklanarak gereken ayarlar yapılır. Bildirim özelliği açılan uygulamalar, herhangi bir bilgi vermek istediğinde sağ altta bildirimi gösterir.

Görev Görünümü

Görev görünümü, görev çubuğunun sağında bulunan simge ile açılan bir görünümdür. Açık olan uygulamaları aktif olarak pencereler şeklinde gösterir.

Tablet Modu

Tablet modunu aktif ettiğimiz zaman görev çubuğunda arama simgesinin yanına geri simgesi çıkar. Bu mod aktifken,görev çubuğundaki kısayol ve uygulama simgeleri o anki ayar yüzünden gözükmez.

Görev Çubuğundan Kurtulma

Görev çubuğu ile çalışma yapmak istemeyenlerin bu çubuğu kaldırmaları ve ya gizlemeleri mümkündür. Görev Çubuğu bu seçeneklerle tamamen yok olmaz. Farenizi çubuğun bulunduğu bölgeye getirdiğinizde tekrar belirir, çektiğinizde ise kaybolur.


Windows 10 Görev Çubuğunu Nasıl Kişiselleştirirsiniz - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Enlight İncelemesi

Enlight İncelemesi 05 Mart 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kanal D Hayatın Penceresinden İletişim ve Başvuru Formu Peynirli Dereotlu Mısır Ekmeği Tarifi İlk Öpücük – Fragmanı İzle Beyin Gücünüzü Artıracak 5 Önemli Öneriler Kredi Kartı Yurt Dışı Alışverişe Açma Sanatsal Çikolata Yapımı Tarifi Video

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil