Windows 10’da Hangi Uygulama Ne Kadar Pil Tüketiyor?

Ana Sayfa » Bilgisayar » Windows 10’da Hangi Uygulama Ne Kadar Pil Tüketiyor?

Windows 10, Microsoft’un son sürüm işletim sistemidir. Bilgisayarlar, telefonlar, tabletler ve diğer tüm ürün gruplarıyla uyumlu olarak çalışabilecek şekilde geliştirilmiştir. Teknoloji kullanım patlaması ile kullanılan tüm bu cihazlar, gelişen teknolojiyle kullanım performanslarını artırmaktadır. Ancak bu artışla birlikte, pil tüketimi de gözle görülür şekilde artırmaktadır. Evde, işte, sokakta, yemekte kullanmaktan vazgeçmediğimiz bu teknolojileri günden en az bir defa mutlaka şarj etmekgerekiyor. Hatta kullanım bazen o kadar artıyor ve gerekli oluyor ki bu sayı iki ve üçe çıkabiliyor. Yaşadığımız şehirlerin çeşitli noktalarında hızlı şarj cihazları mevcut olsa da her zaman bunları kullanmamız mümkün olmuyor. İşte bu yüzden kullandığımız teknolojimizin pilini en verimli şekilde kullanmak ve pilini en çok hangi uygulama kullanıyor, hangi uygulamalar gereksiz olarak çalışıyor ve pil kullanımı nasıl optimize edilebilir gibi sorular ortaya çıkıyor.

Windows 10’da Pil Kullanım Bilgisi Görüntüleme

Windows 10’da arka planda bulunan uygulamaların pilin fazla tüketilmesine neden olmasını engellemek için pil tasarrufubölümü yer almaktadır. Bu bölüm Windows 10’un arka planda çalışan uygulamalara daha farklı yaklaşır; tablet, dizüstü ya da telefonunuzun pil ömrünü uzatmasına yardımcı olur. Ayrıca bu bölüm ile hangi uygulamaların ne kadar pil tükettiği bilgisini kolay bir şekilde tespit etmeniz mümkün.

  • Pilin en çok tükenmesine sebep olan ve çok fazla güç harcayan uygulamaları görmek için BaşlatMenüsü’nden Ayarlar butonuna tıklanır ve Windows Ayarları ekranı açılır. Bu ekranda “Sistem” ayarları tıklanır.
  • Açılan Sistem Ayarları ekranında sol taraftaki menüden “Pil” tıklanır. Eğer Pil ayarlarını göremediyseniz, arama kısmına “Pil” yazarak ayarın direk bulunmasını sağlayabilirsiniz.
  • Açılan ekran Pil Durumunu ve tasarruf ayarlarını içerir. Ayrıca uygulamaların ne kadar pil kullandığını görmemizi sağlayacak bir bağlantı da bulunmaktadır. “Uygulamanın Pil Kullanımı” yazısına tıklayarak kullandığımız uygulamaların pil tüketim bilgisine ulaşabilirsiniz. Burada son 24 saat, son 48 saat veya son 1 hafta içerisinde Windows 10 ile uyumlu olan Windows uygulamaları, masaüstü uygulamaları ve diğer bileşenler gibi hemen hemen bütün uygulamaların pil kullanım bilgilerini görebilirsiniz.

Sadece Windows 10 için tasarlanmış ve uyumluluğu bulunan uygulamalara müdahale edebileceğinizi unutmayın.

  • Pil Kullanım ekranında başta Sistem, Görüntü ve W-Fi’nin ne kadar pil kullandığı bilgisinin yüzdeleri yer alır. Hemen alt tarafta bulunan listede ise pil tüketimi en çok olan uygulamadan en az olan uygulamaya doğru olmak şartıyla, tüm uygulamaların pil tüketim bilgisi sıralanmış olarak bulunur.

Pil Kullanım Süresini Uzatma

  • Pil kullanım süresini uzatmak için basit yöntemler mevcut. Örneğin Pil Kullanım ekranında pil tüketiminin az olduğu uygulamaların siz onları kullanmıyorken uygulamayı tamamen kapatmasanız da bildirim gönderme, bilgi alma gibi ayarlarını kapatabilirsiniz.
  • Yine aynı ekranda bulunan “Arka Plan Uygulaması Ayarlarını Değiştir” seçeneğine tıklayarak kullanmadığınız uygulamaları tamamen kapatabilirsiniz veya uygulamada özelleştirme yaparak, arka planda çalışmasını en aza indirebilirsiniz.
  • Ayrıca ekranınızda ve arka planda olan görüntüleri kaldırmak da pil kullanımı süresini uzatmada yardımcı olur.
  • Pil tasarrufu ayarlarında pilin yüzde kaç olduğunda ve hangi değerin altına indiğinde cihazınızın pil tasarrufu moduna geçmesi gerektiğinin bilgisini ayarlayınız.

Bu işlemleri yaptığınızda Windows 10 yüklü cihazınızın pil ömrünün uzadığını göreceksiniz.


Windows 10’da Hangi Uygulama Ne Kadar Pil Tüketiyor? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Nişastalı Kolay Kurabiye Tarifi Ankara Telefon Kodu Nedir? İnternet Bankacılığı Telefon Numarası Değiştirmek 10 Alternatif Noel Şarkısı C Vitamini Deposu Limon ve Faydaları El Titremesi Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil