Windows 10’da Windows.old Klasörü Nasıl Silinir?

Ana Sayfa » Bilgisayar » Windows 10’da Windows.old Klasörü Nasıl Silinir?

C diskinde oluşan, içerisinde bir önceki kurulumdan sistem dosyaları, programlar, oyunlar, kişisel dosyalar gibi dosyaları yedeklemiş olarak bulunduran klasördür. Ayrıca bu yedekleme klasörü C’de büyük bir alan kaplar.

Windows.old Klasörü Nasıl Oluşur?

Windows.old klasörü çeşitli şekillerde oluşabilir.

 • Önceki Windows sürümleri, Windows 10 sürümüne yükseltildiğinde,
 • Temiz kurulum yapmadan Windows 10’un doğrudan eski Windows sürümünün üzerine kurulduğunda,
 • Windows 10 sistem kurulumunun .iso uzantılı dosya ile yapılması ile Windows.oldklasörü oluşur.

Yukarıda belirtilen durumlardan herhangi birinin geçekleşmesi, yani Windows.old klasörünün oluşması durumunda, sistem klasöründe (C:\) boş alanın azalmadığı görülür. Hatta bu durumlar düzeltilmeden devamlı gerçekleşirse birden fazla Windows.oldklasörünün oluştuğu ve C diskinin yer kalmayacak kadar dolduğu görülür. Bu durumda yapılacak en güzel işlem büyük boyuta sahip olan Windows.old klasörünü temizlemektir.

Windows.old Klasörü Nasıl Silinir?

Windows.old, yedekleme dosyalarını tuttuğundan, bu klasörü silmeden önce yedeklemeniz gereken dosyaları almayı unutmayın. Yedeklemenizi yaptıktan sonra silme işlemine başlayabilirsiniz. Windows.oldklasörünü silmek için klasörün üzerinde iken Shift+Delete tuşlarına basabilirsiniz. Ancak bazen bu yöntem işe yaramamaktadır. Daha iyi ve kesin bir temizlik için disk temizleme aracı kullanmak çok daha mantıklı olacaktır. Disk temizleme aracı, Windows.old klasörünü ve diğer program kalıntılarını otomatik olarak siler.

 • Disk Temizleme aracını açın. Disk Temizleme aracına farklı şekillerde ulaşabilirsiniz.
 • Bilgisayarın arama bölümünden Disk Temizleme aracına ulaşabiliriz.
 • C klasörüne sağ tıklayıp Genel bölümünde Disk Temizle butonuna tıklayarak Disk Temizleme aracını açabilirsiniz.
 • Ayrıca Windows+R tuşuyla “Çalıştır” penceresini açıp, pencereye “cleanmgr” yazıp Tamam diyerek de Disk Temizleme aracına ulaşabiliriz.
 • Disk Temizleme ekranının açılma süresi bilgisayardan bilgisayara farklılık gösterebilir. Açıldığında ekranın altında “Sistem Dosyalarını Sil” butonuna tıklayın ve işlemin bitmesini bekleyin.
 • Ek olarak silinecek dosyalar altındaki tüm kutuları işaretleyin.
 • Dosyaları Sil butonuna tıklayın.
 • Sadece silinecek dosyaların işaretlenip silinmesi, her ne kadar sistem klasöründeki gereksiz dosya ve kalıntılardan kurtarsa da tek başına Windows.old klasörünü silmek için yeterli değildir. Mutlaka sistem dosyalarının da silinmesi gerekir.

  İşlem tamamlandığında Windows.old klasörünün silinmiş olduğunu göreceksiniz. Bu klasör eski sistem bilgilerini tuttuğundan diskte büyük bir alan kaplar. Silinmesiyle de diskiniz rahatlamış ve büyük miktardaki alanı kullanılabilir hale getirmiş olursunuz.


Windows 10’da Windows.old Klasörü Nasıl Silinir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Gitti Gidiyor Müşteri Hizmetleri İletişim Numaraları Çocuklar Hangi Yaşlarda Nelerden Korkarlar? Karne Hediyesi Bilgisayar Bekleyenlere Alternatif 5 Dizüstü En Güzel Küt Kesim Saçlar 2017 Yapay Zeka ve Chatbot Teknolojisi Nereye Gidiyor? Survivor Sabriye Sinirlerine Hakim Olamadı

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil