WordPress Blogunuzu Spamlardan Nasıl Korursunuz?

Ana Sayfa » Bilgi Arşivi » WordPress Blogunuzu Spamlardan Nasıl Korursunuz?

WordPress Blogunuzu Spamlardan Nasıl Korursunuz?

Hepinizin bildiği gibi spamlar başımızı derde sokan ve Google ya da çeşitli reklam verenlerle aramızın bozulmasına sebep olan mesajlardır. Belirli bir mesajın sayısızca kopyasının sayısızca sitelerdeki yorum alanlarını veytahut mesaj kutularını işgal etmesidir. Bu tür mesajlara SPAM deniyor. İnternet ortamında sanıyorum ki bu mesajlarla karşılaşmamış hiçbir kullanıcı yoktur.

Dünya’da ki birçok sitenin alt yapısını oluşturan içerik yönetim sistemi olan WordPress tarafından oluşturulan bloglar, backlink kavramının yanlış anlaşılması yüzünden her gün defalarca spam yorumların saldırısına uğruyor. Bir müddet sonra bizi çileden çıkaran bu spam yorumlara karşı WordPress için iki adet çözüm yolu oluşturduk.

Yorum Şablonundan URL Kısmını Silmek

WordPressbloglarında ki yazdığımız içeriklere yorum yapılabilmesini sağlayan bir dosya var. Bu dosyanın adı “comments.php”. Bu dosyanın içinde yorum yapan kullanıcıların eğer varsa kendi web sitelerini de eklemeye yarayan “Web Sites:” kısmı var. Bu kısım bizim başımızı derde sokacak olan spam mesajlar tarafından oldukça fazla istismar ediliyor. Biz de buna bir son vermek için yorum şablonumuzdan bu kısmı kaldıracağız. Korkmayın, bunu yapmak oldukça basit ve etkili.

Admin panelinden “Görünüm” bölümüne Oradan da “Düzenleyici” sekmesine geliyoruz. Daha sonra Yorumlar(comments.php) kısmına gelip şablonun içinden “Website:” kodunu kaldırıyoruz. Her temada kodlar farklılık gösterir bu yüzden belirli bir kod göstermiyoruz. Sizin yapmanız gereken “name=url” “id=url” kısmını bulup orayı silmektir.

Google CAPTHA’yı Kullanarak Spam Yorumlara Son Vermek

Google CAPTHA ile karşılaşmayan yoktur. Bu Google’ın birçok alanda olduğu gibi bizlere güvenlik için sunduğu çok güzel bir araçtır. Görsel bir şekilde kullanıcısıyla etkileşime giren Google CAPTHA bu şekilde gerçekten güvenliği üst düzeye çıkarıyor. Eklentiler>Yeni Ekle yolunu takip ederek arama kutusuna “Google Captha” yazıyoruz. Daha sonra “şimdi kur” butonuna tıklayarak kurulumu tamamlıyoruz. Kurulum bittikten sonra lütfen eklentiyi etkinleştirir. Aksi halde verim alamazsınız.  Ardından eklentinin ayarlarına girerek Google’dan alacağınız uygulama anahtarlarını girmelisiniz. Bunun için gerekli formu doldurarak mailinize kodları isteyebilirsiniz.


WordPress Blogunuzu Spamlardan Nasıl Korursunuz? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kanal 7 Dr. Feridun Kunak Show İletişim Bilgileri Fox Tv No: 309 Dizisi Şarkısı Dinle Şok Market Broşürü Aşure Günleri Acısız ve Ağrısız Pratik Şekilde Ağda Nasıl Yapılır? Hackintosh Mac Nasıl Kurulur? Ziraat Bankasında Vadeli Hesap Açma

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil