Yetişkinlerde Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür

Ana Sayfa » Sağlık » Yetişkinlerde Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür

Yetişkinlerde Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür

Çocuklarda görüldüğü üzere yetişkinlerde de ateş görülmektedir. Ateş bir hastalık değil, hastalığın habercisidir. Vücut ısısından 38 derecenin üzerine çıkıyor ise, ateş yükselmesi olarak değerlendirilebilir. Enfeksiyon gibi rahatsızlıklarda baş göstermesi mümkündür. Ateş yükselmeye başladığın da vücut titreme ve terleme reaksiyonu gösterir. Bununla birlikte adale ağrıları, iştahsızlık, halsizlik, baş ağrısı gibi rahatsızlıklar da görülebilmektedir Bazen de ateşin neden yükseldiği bulunamayabilir. Vücuttaki apse ateşi tetiklemektedir. Ateşi tetikleyen başlıca nedenler ise; kulak – burun – boğaz enfeksiyonları, sinüzit, idrar yolları enfeksiyonu, soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklar ateş yapabilmektedir.

Ateş Düşürmek İçin Yapılan Hatalar

Yapılması yanlış olan fakat herkesin yaptığı hatalardan birisi de kat kat giyinmektir. Üşüme hissini artırmasıyla bu yanlışa düşülmektedir. Ateşin yükseldiği zaman gerektiği kadar ince elbise giyinilmelidir. Kalın giymek, yorgan altına girmek, vücut ısısını arttırmasına neden olur. Buda ateşin daha tehlikeli boyutlara çıkmasına neden olmaktadır. Halk arasında kullanılan farklı bir hatada, sirkeli su, buzlu su, alkol gibi ateşin boyutunu değiştirecek yanlış bilgilerdir. Böyle durumlarda ılık su ile banyo yaparak ateşi düşürmeye çalışmalısınız.

Ateş Nasıl Düşürülür?

Yüksek ateş görülen kişiler, serin ortamda bulunmalıdır. Belirli aralıklarla ateş ölçümü yapılmalıdır. Baş ve eklem bölgelerine soğuk uygulama yapılmalıdır. Ne soğuk ne sıcak su olmayacak şekilde duş alınmalıdır. Ateş düşürücü ilaçlar veya ağrı kesici kullanılabilir. Evde yapılabilecek ateş düşürücü kürleri de yapabilirsiniz. Taze zencefil ( 1 yemek kaşığı ) kuru üzüm ( 1 çorba kaşığı ) 200 ml suyun içine malzemeleri ekleyip 1 saat kadar kaynattıktan sonra süzün ve sıcak şekilde tüketin. Günde 2 kere taze olarak hazırlanıp tüketildiğinde ateşin düşmesini sağlayabilirsiniz. Soğuk uygulama ve ilaç kullanımı fayda etmemesi durumlarda doktora başvurmak gerekir.


Yetişkinlerde Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Android Telefon veya Tabletinizi Bilgisayar Üzerinden Nasıl Kontrol Edersiniz? Windows 10 Hızlı Bir Şekilde Nasıl Kapatılır? Oje ile Birlikte Yapabileceğiniz Birbirinden İlginç Fikirler Kuru Saçlar İçin Evde Bakım Önerileri Bakan İsmet Yılmaz TEOG Kaldırılması İle İlgili Açıklamalar Yaptı Seda Sayan ve Uğur Arslan ile Artık Susma Programı Başvuru Formu

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil