Yüzme Sporu Ve Yüzmenin Faydaları

Ana Sayfa » Bilgi Arşivi » Yüzme Sporu Ve Yüzmenin Faydaları

Yer çekimsiz bir ortamda su direncine karşı yapılan bir spor olduğu için diğer spor dallarından biraz daha farklıdır. Yüzme sporu en eski sporlardan birisidir.

Yüzmenin Faydaları Nelerdir?

Her spor türünün insan sağlığına ve yaşamına sayısız katkıları vardır. Yüzme sporu da bunlardan bir tanesidir. Yüzme sporunun faydalarını maddeler halinde sıralayalım;

  • Enerji verir
  • Hamile ve hareketsiz kişilere önerilen bir spor dalıdır.
  • Kilo problemi olan kişilerin vücutlarını şekillendirir
  • Sinir ve stresi azaltır.
  • Kalbi güçlendirir.
  • Esneklik ve dayanıklılık sağlar.
  • Eklem iltihabı gibi hastalıkların tedavisinde önerilen bir spordur.
  • Yüzme yeteneği çocukların gelişimine katkı sağlar.

Yüzme Sporu Stilleri Nelerdir?

Yüzme sporunda 4 stil yüzme şekli vardır. Bunlar;

1-) Serbest Yüzme

Yüzükoyun şekilde kişi konumunu alır. Sol kol ve sağ kol başın üzerinden öne doğru uzatılır. Su çekilir. Nefes alma işlemine dikkat edilmelidir. Ayaklarda suyun içerisinde aşağı yukarı olarak inip çıkar.

2-) Kelebek Yüzme

Bu stilde kişi su altına girerek ve su üzerine çıkarak yüzer. Kişinin kol, bel ve bacak hareketlerinin çok uyumlu olması gerekir. Ayrıca en zor yüzme stilidir.

3-) Sırt Üstü Yüzme

Bu yüzme stili serbest yüzme stilinin tam tersidir. Kişi sırt üstü şekilde konum alır ve kol bacakları serbest stilin tam tersi şeklinde hareket ettirilir. Ayrıca bu stilde kişinin başı suyun üzerinde olduğu için nefes alıp vermesi daha kolaydır.

4-) Kurbağalama Yüzme

Bu stilde kişi suyun içerisinde ellerini ve ayaklarını daire çizerek hareket ettirir. Serbest ve sırt üstü yüzme şeklinin tam tersi bir yüzmedir. Kollar ve bacaklar suyun içerinde yana doğru açılır ve toplanır. İsminden de anlaşılacağı gibi kurbağaların suyun içerisindeki hareketleri göz önüne alınarak taklit edilmiştir.


Yüzme Sporu Ve Yüzmenin Faydaları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

2017 Yeni Bikini Modelleri Peynirli Dereotlu Mısır Ekmeği Tarifi Elma Sirkesinin Vücuda Faydaları Nelerdir? Ağustos Böceği Nedir ve Özellikleri Nelerdir? Fenerbahçe – Başakşehir Volkan Demirel’in Penaltı Vuruşu Tatil Sonrası Saç Bakım Önerileri

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil