Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortası

Ana Sayfa » Bilgi Arşivi » Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortası

Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortası

Trafik sigortası her araç sahibi tarafından yaptırılması zorunlu olan ve herhangi bir hasar karşısında karşı tarafa verilecek maddi ve bedensel zararları karşılayan güvenli sigorta türüdür. Bir kazaya karıştığında kaza yapılan aracın zararını sigorta karşılanmaz. Sadece karşı taraftaki aracın hasarın karşılar. Bu sigorta Türkiye sınırları içerisinde belirli kurallara dahildir. Zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan araçların trafiğe çıkması yasaktır.

Zorunlu Trafik Sigortası Yapılmaması Durumunda

Trafik sigorta süresi dolmuş olan ya da sigortası yapılmamış olan araçlar trafikte görüldükleri yerde trafiğe çıkması engellenir. Diğer bir deyimle araç bağlanır. Aracı bağlanan kişiler araçlarını trafik şubenin otoparklarından alabilirler. Aracı olan her bireyin en büyük sorumluluğu trafik sigortasını takip etmektir. Fakat bu pek kolay değildir. Araç men edildikten sonra derhal sigorta yaptırılır ve otopark yetkililerine durum bildirilir. Gerekli evrakların tamamlanma süreci geç olduğundan araç otoparkta daha fazla bekletilir ve beklenen her gün için belli bir ücret ödenmektedir. Zannedildiği gibi araç sigortasız seyir halindeyken trafik tarafından görülürse ceza ödeyip geçme şansı yoktur.

Sigorta Limitleri Hakkında

Trafik sigortasının limitleri meydana gelen kazanın boyutuna göre değişmektedir. Herhangi bir can kaybı sonucunda ödenecek miktarla bir yaralanma sonucunda hastaneye ödenecek miktar arasında çok büyük fark vardır. Sadece maddi hasar varsa ödenecek miktar daha da farklıdır. Böyle durumlarda her sene trafik sigorta fiyatları değişmekte ve böylece her sene ödenecek primlerde de değişiklik olmaktadır.

Trafik Sigortası Ve Kasko Arasındaki Fark

Trafik sigortası sadece belli başlı yaralanma, vefat gibi durumları güvence altına alırken, kasko sigortası ise sigorta şirketlerinin belirlediği kapsam dahilinde farklı teminatı içine alır. Bu sebeple trafik sigorta primleri daha ucuzken kasko sigorta primleri daha pahalıdır.


Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortası - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Elma Sirkesinin Vücuda Faydaları Nelerdir? Hurmalı Muhallebili Tatlı Tarifi İnternetten Kredi Kartı İle Alışveriş Yapmak Güvenli Mi? Ciltte Kabarcık Ve Kızarıklıklar Nasıl Geçer Windows 10 ISO Dosyası Nasıl İndirilir? Show Tv – Çarkıfelek Yarışmasına Evden Canlı Katılmak İçin Başvuru

FACEBOOK'TA BİZ

2017 © Tüm Hakları Saklıdır

En Yeşil